e-news.cz - kurzy
Reklama

Prodáváte nemovitost? Připravte si energetický štítek!

16.08.2024, Autor: Z blogosféry

2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5
Prodáváte nemovitost? Připravte si energetický štítek!

S povinností vyhotovit energetický štítek, oficiálně známý jako Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), se řada běžných lidí setkává až v okamžiku, kdy se rozhodne prodat, koupit či pronajmout byt, dům nebo jinou nemovitost. Co štítek udává a proč je pro budoucího kupce nebo nájemce tak důležitý? Kdo má zákonnou povinnost k jeho vyhotovení a v jakých případech není třeba? Všechny odpovědi přinášíme v tomto článku.

Není energetický štítek spíše byrokratickou záležitostí než potřebnou věcí?

Naopak. Díky energetickému štítku si může každý udělat alespoň přibližnou představu o tom, jaké budou měsíční poplatky za energie daného domu, bytu či kanceláře. Výpočet totiž zahrnuje nejen energii na vytápění, osvětlení, chlazení ale i ohřev a přípravu teplé vody či úpravu vzduchu větráním a doplňkové zdroje energie, jako je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika.

Kdy je potřeba štítek zpracovat a platí zde nějaká výjimka?

Předložení energetického štítku neboli PENB je zapotřebí vždy, pokud máme v plánu prodat či pronajmout nemovitost, při kolaudaci novostaveb nebo při větších rekonstrukcích, které ovlivňují energetickou náročnost budovy.

„Energetický štítek je potřeba doložit kupujícímu ještě před podpisem kupní nebo nájemní smlouvy. Při nedodržení této povinnosti hrozí pokuta, která se u fyzických osob může vyšplhat až na sto tisíc korun. U SVJ nebo majitelů bytových domů pak až na dvě stě tisíc korun. Existují však i výjimky, kdy není třeba energetický štítek dokládat,“ vysvětluje Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení společnosti Broker Consulting. 

Povinnost doložit štítek naopak odpadá v případě historických budov a náboženských objektů, průmyslových a zemědělských budov, dočasných staveb či malých budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m².

„Energetický štítek lze v ojedinělých případech nahradit také vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky.  Nicméně tuto výjimku lze uplatnit pouze tehdy, pokud vám majitel budovy po písemném požádání energetický štítek odmítl vydat,“ doplňuje Kristýna Viktora.

Co lze z energetického štítku budovy vyčíst?

Z průkazu lze mimo uvedené náklady vyčíst také údaje o vlastnostech nebo nedostatcích budovy. Naprosto zásadní je však takzvaná energetická klasifikační třída. Energetický štítek rozděluje v současné době podle energetické náročnosti nemovitosti do sedmi základních energetických tříd. Platí zde, že budova s třídou „A“ je nejúspornější a splňuje tak nejpřísnější požadavky na energetickou náročnost, zatímco budova s energetickou třídou „G“ je nejméně úsporná.

„Při uzavření smlouvy s realitním zprostředkovatelem je zapotřebí doložit energetický štítek společně s dalšími údaji o nabízené nemovitosti. Jestliže klient z jakéhokoli důvodu štítek nedoloží, musí zprostředkovatel ze zákona v inzerci uvést nejhorší klasifikační třídu, a to i v případě novostavby. Naopak pokud klient prodává či pronajímá nemovitost s nejlepší klasifikační třídou, může tomuto faktu přizpůsobit také cenu. Zájemci o prodej či pronájem nemovitosti však v případě chybějícího štítku nemusí klesat na mysli. Realitní zprostředkovatelé průkaz, v případě zájmu, pomohou rádi obstarat. Na jeho vyhotovení je pak potřeba čekat asi deset dnů,“ dodává Kristýna Viktora. 

Jak získat energetický štítek a kolik mě bude stát?

Při zpracování průkazu energetické náročnosti budovy je třeba, aby energetický specialista zohlednil typ, velikost nebo třeba stáří budovy. Potřebuje také komplexní informace o hodnocené budově, proto je zapotřebí doložit projektovou dokumentaci a další nezbytné dokumenty.

Do hodnocení zkrátka vstupuje mnoho proměnlivých faktorů, které mohou ovlivnit výslednou cenu za jeho zpracování. Orientačně lze říci, že se cena za vypracování štítku pohybuje například u menších rodinných domů okolo třech tisíc. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Broker Consulting


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Starší domy zlevňují, malé byty letí nahoru: Realitní trh v Česku pod tlakem světového napětí

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů.  Zavedení dovozních cel zvyšuje náklady na dovoz surovin a zboží, což se promítá do růstu cen a následně do inflace. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příchod jara žene hypoteční trh vzhůru. Hypoték je o polovinu více než loni, objem je o 75 procent vyšší

17.04.2025, Autor: Z blogosféry

Příchod jara přinesl oteplení nejen do přírody, ale také na hypoteční trh. Zájem o hypotéky neustále roste. Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu nové hypoteční úvěry za 27,2 miliardy korun, což je oproti únoru o 29 procent více. Meziročně jde o nárůst o 75 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA).

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama