V minulém dopise jsem Ti dával doporučení, jak se dneska chovat, abys zmenšila možnost onemocnění. Jestli jsi mé rady vzala vážně a základní věci dodržovala, nemusíš se nemocnice bát.
Ahoj holčičko!
Minule jsem Ti psal, co Covid-19, respektive SARS-CoV2 je a jak se proti němu chránit. Dnes Ti napíši, co máš dělat, kdyby ses infikovala.
Za prvé, nikam nebudeš chodit a budeš doma. Doma budeš nosit roušku a pokud možno budeš ve svém pokojíčku, který budeš větrat. Tatínek, maminka, bráška i ségra, pokud budou s Tebou, budou muset mít roušku také. Ale v pokojíčku si budeš muset hrát většinou sama, abys je nenakazila. Z pokojíčku vyjdeš jen na toaletu. Tvůj talířek, příbory, hrníček a skleničku můžeš používat jenom Ty a nikdo jiný. V myčce je pak bude maminka mýt na co nejvyšší teplotu (více než 60 °C). To samé s předměty osobní hygieny – budeš mít svoje mýdlo, ručník, kartáček na zuby. Tvé věci jako ručník a prádlo bude muset maminka prát také nejlépe na 60 °C a více a následně vyžehlit. Kdokoli, kdo k Tobě přijde, nebo sáhne na Tvé věci, by si měl následně gelem vydesinfikovat ruce.
Pokud bude onemocnění lehké s minimálními příznaky, budeš si brát jen léky na běžné potíže. Při teplotě antipyretika /Paralen, Ibuprofen/, při bolestech svalů, kloubů, hlavy analgetika /Novalgin/, při kašli a vykašlávání mukolytika /N-acetylcystein, Erdostein/, a samozřejmě vitamíny (hlavně D a C). Šetřící režim, musíš pít dostatek tekutin. V případě zažívacích potíží terapii dle příznaků – léky proti zvracení či průjmům spasmolytika /Imodium, Endiaron, Thorecan, Algifen/.
Důležitý je self-monitoring čili pozorování sama sebe, měření teploty, tepové frekvence, dechové frekvence, dušnosti a vůbec celkového stavu. Při přetrvávání teploty nad 39 °C, dechové frekvence nad 24/minutu, tepové frekvence nad 124/minutu či zhoršení dušnosti je nutné kontaktovat Tvého lékaře. Zprvu telefonicky, když budou potíže přetrvávat, musí Tě rodiče vzít osobně k vyšetření praktickým lékařem nebo specialistou. Ten dle závažnosti Tvého stavu zváží, jaká další vyšetření provést, zda rentgen plic a hrudníku, eventuálně krevní náběry k posouzení zánětu a postižení jednotlivých orgánů. Pokud lékař dostane podezření, že se jedná o bakteriální superinfekci – to je infekce, která využívá oslabení organizmu Covidem-19 a je způsobena bakteriemi, podá Ti antibiotika.
V případě rozsáhlého rentgenového nálezu a klinicky závažného stavu, za který se bere pokles saturace 02 pod 93 %, CRP nad 100mg, tepová frekvence nad 125/min, dušnost, schvácenost či změně vědomí, tak Tě pošle do nemocnice k další léčbě.
Tvůj Děda
Foto: Pixabay
Zdroj: František Krejbich