Návrh poslanců Petra Třešňáka (Piráti) a Jana Čižinského (dříve KDU-ČSL) v právě projednávané novele zákona o pobytu cizinců obsahuje snahu o zahrnutí dětí všech cizinců do veřejného zdravotního pojištění.
To by podle zástupců zdravotních pojišťoven přineslo zatížení veřejného rozpočtu v řádech miliard korun, a to v době, kdy pojišťovny očekávají své historické schodky.
Jako červená nit se od roku 2006 line snaha rozšiřovat český systém veřejného zdravotního pojištění. Někdy o děti cizinců, někdy o OSVČ z řad cizinců, nejlépe automaticky o všechny.
Až doposud zákonodárci na návrhy rozšiřování pojištění o cizince neslyšeli. Naposledy tyto snahy odmítla vláda v roce 2012 a upozornila na rizika s tím spojená. Jde zejména o neúměrnou zátěž veřejného zdravotního pojištění a zdravotní a porodní turistiku.
Vládě dal posléze za pravdu i Ústavní soud, který svým čtyři roky starým rozhodnutím přesně definoval rozdíl mezi nárokem na ochranu zdraví a bezplatnou zdravotní péči. „Právo na ochranu zdraví je veřejným subjektivním právem náležejícím každému na území České republiky, právo na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění je přiznáno pouze občanům,“ píše soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček.
V současné době by si cizinci ze zemí mimo EU s dlouhodobým pobytem měli platit komerční zdravotní pojištění, na jehož základě dostanou stejnou zdravotní péči, jako veřejní pojištěnci. Každý rok však české nemocnice evidují dluhy ve výši zhruba sedmdesát milionů korun za nepojištěnými cizinci.
Poslanci Čižinský a Třešňák se rozhodli tento problém řešit kuriózním způsobem. Místo toho, aby se v pojišťování cizinců udělal pořádek, navrhují, aby stát převzal celý problém na sebe. A tím podle nich zmizí i dluhy. Protože je zaplatíme všichni. To je však dosti naivní omyl. Nikdo totiž nezaručí, že budou cizinci do veřejného pojištění platit. Budou mít však „kartičku“ a tak budou moct čerpat péči. Dluhy se pouze přesunou z nemocnic na zdravotní pojišťovny, potažmo opět stát. Navíc se zatíží veřejné zdravotní pojištění o další tři až pět miliard korun za zdravotní péči a učiní tak z České republiky ideální a ničím neomezenou destinaci pro zdravotní, sociální a porodní turistiku ze třetích zemí s nedozírnými následky, což zmínil i Ústavní soud.
Atraktivita Česka pro občany s horší zdravotní péčí, zejména Ukrajiny, pro porodní a zdravotní turistiku by raketově vzrostla.
Foto: Pixabay
Zdroj: Laura Feketeová