e-news.cz - kurzy
Reklama

Vysvětlení: Co je to banka a co je to run na banku

08.03.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Vysvětlení: Co je to banka a co je to run na banku

V posledních dnech se mě několik lidí ptalo, jak se mohou sankce finančního trhu promítnout do situace v bance, co je to ten run na banku, proč lidé nemohou vybrat svoje peníze, když „když přeci jsou těch lidí a ta banka je má“… Proto jsem sepsal velmi zjednodušený popis – je určený pro lidi, kteří ekonomii nestudovali a potřebují vhled do situace.
Petr má velkou uzamykatelnou truhlu a v ní má 10 peněz. Má v ní ale místo, tak si k němu dávají peníze i všichni sousedi z vesnice a on jejich vklady hlídá (celkem 100 peněz). Občas za ním někdo přijde: „Půjč mi 10 peněz, koupím ve městě zboží, v sobotu ho na trhu prodám a dám ti jeden peníz odměnu.“ Super, řekne si Petr.
Petr ale dokáže z vlastních peněz každý týden půjčit jen jednomu obchodníkovi. Začne si dělat záznamy a zjistí, že průměrný večerní zůstatek v truhle je 95 peněz, tedy že všichni raději mají peníze v truhle než u sebe doma. Tak si jeden týden dovolí půjčit dvěma obchodníkům, další týden už třem obchodníkům. Pak řekne všem, že si u něj mohou schovat peníze zdarma, aby se vyhnul tlaku na výběry. A nakonec půjčuje tak, že má v truhle jen malou část peněz, které by tam měl mít. A na tom vydělává peníze.
Toto je první závěr našeho příběhu – takhle vznikly banky. Ty drží v každém okamžiku jen zlomek prostředků, které „hlídají“. Dolní limit určují tzv. povinné minimální rezervy (2 %).
Problém by nastal, kdyby si pro peníze přišli všichni lidi z vesnice najednou. Petr ví, že pravděpodobnost je malá, a navíc se jí snaží předcházet – tu rozhlásí v hospodě, že v kraji řádí loupežník, tu ve vedlejší vesnici vykradli dům zloději, kartářka mu řekla, že peníze v domě přináší smůlu, dokonce vyhlásil soutěž, že kdo si uloží nejvíc peněz, dostane odměnu. Navíc zná majitele truhly z vedlejší vesnice, s nímž si dohodnou, že si v krizi když tak za úplatu vypomůžou půjčkou, aby mohli víc riskovat a držet menší rezervy.
Pak se ale “NĚCO STANE” (něco si prostě vymyslete) a k Petrovi do truhly si přijdou pro peníze všichni lidi z vesnice. Petr vidí frontu před domem, tak běží za majitelem z vedlejší vesnice, ten mu ale neotevře! Petr se zamkne v dome, říká, že mu není dobře, ať lidi přijdou zítra, že ztratil klíč, že se zasekly dveře do trezoru, a tak může každému vydat jen omezený počet peněz… Ale to už vesničani berou do rukou vidle a pochodně, vyrazí okno a…
A přesně tohle je run na banku: Lidé si ve velkém přijdou pro peníze z „truhly“, které ale banka fyzicky v truhle nemá.
Poznámka: Toto není filipika proti bankám. Banky jsou důležité instituce, které zvyšují náš blahobyt a usnadňují nám život.
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama