e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Přidejte peníze! Ale práci odvedeme stejnou…

23.10.2023, Autor: Martin Švehla

7 votes, average: 3,14 out of 57 votes, average: 3,14 out of 57 votes, average: 3,14 out of 57 votes, average: 3,14 out of 57 votes, average: 3,14 out of 5
Švehla: Přidejte peníze! Ale práci odvedeme stejnou…

Viděl jsem stávkovat vysoké školy. Studenty a pedagogy. Tvrdá hesla na transparentech, ale z výrazu ve tvářích byla patrná jen malá naděje na úspěch. Kvůli nedostatku peněz nepřestanou studenti studovat a pedagogové nepřestanou učit a to stávkující většinou zřejmě věděli. 

Pravdou je, že naše vysoké školy nejsou ve světových žebříčcích na předních místech, ale také je zde mnoho zahraničních studentů, kteří chtějí studovat právě u nás a dokonce volí soukromé vysoké školy a platí na nich nemalé školné. A ještě jedna pravda – kdo má o špičkové vysokoškolské studium skutečný a prokazatelný zájem, dostává se na špičkové univerzity v zahraničí. Myslím, že na tomto základním rozvržení sil nechce nikdo nic měnit. Protestuje se „pouze“ proti podfinancování vysokých škol, ale nemluví se o tom, že by naše univerzity měly ve světových žebříčcích postoupit výš, že bychom měli udržet naše nejnadanější studenty u nás a že by se k nám měli sjíždět nejlepší pedagogové ze světa. Nic takového. Zájem je pouze o to zvýšení platů.

Odborové svazy bojují rovněž o růst mezd. Stávajících mezd pro stávající zaměstnance ve stávajících firmách. Neleží jim na srdci žádná jiná změna, jenom těch číslic na výplatních páskách. Připomeňme i postoje lékařů a zdravotníků. Je to dost podobné. Soudci neusilují o vyšší platy, jen o jejich udržení a zachování nároků. Zdrženliví jsou policisté, vojáci a požárníci, ale zcela spokojený není nikdo. Vysoká čísla inflace inspirují další nároky a přehřátý pracovní trh tomu samozřejmě nahrává. 

Kdyby se hypoteticky všechny nároky uspokojily, propadne se státní rozpočet do ještě větších problémů a řada firem zkrachuje. Zvedne se inflace, všichni budou mít nominálně to, co chtěli a reálně skoro nic. K vyšším výdělkům samozřejmě cesta vede, ale to bychom se museli pustit do trochu jiné práce. 

Česká ekonomika dostala v uplynulých dekádách silné impulzy k rozvoji: masivní příliv zahraničního kapitálu včetně technologické inovace, manažerského know-how a disciplíny, zvýšení konkurenčního prostředí, vliv náročných zahraničních trhů, podpora v rámci EU a k tomu – ruku na srdce – levné zdroje energií a surovin. Mohutná byla i motivace nových českých podnikatelů, kteří vybudovali úspěšné rodinné firmy i celé konglomeráty prakticky z ničeho, jen svou tvrdohlavostí a důsledností. 

Jejich následovníci už toto odhodlání nemají. Zahraniční firmy už mnoho nového nepřinášejí a energetické a surovinové zdroje podražují. Zdroje, které fungovaly uplynulých 30 let vysychají. Do ekonomiky plynou dotace, ale výsledkem je stále velmi nízká přidaná hodnota naší produkce, úbytek odbornosti a růst nároků. 

Zdravé by bylo požadovat vyšší výdělky za vyšší produktivitu práce, ale takto žádný požadavek nestojí. Univerzity neříkají, co by změnily, kdyby dostaly přidáno. Odbory neprezentují žádnou představu o podpoře průmyslu a zemědělství vyšší kvalifikací svých členů, nemocnice nemluví o tom, jak zpříjemnit a zlevnit stonání, ani soudci neslibují rychlejší a lepší rozhodování. 

Zůstaňme ale u soukromého sektoru, kde je konec konců naděje na změnu největší a kde by to také mělo největší význam. Řada našich firem má charakter „montoven“ s poměrně nízkou produktivitou lidské práce. Kdyby se taková firma měla změnit, vyžadovalo by to nejen osvíceného majitele či osvícené akcionáře, ale také loajální a schopné zaměstnance. Jsou české firmy, kde taková atmosféra je a pokud se jim opravdu daří, nejsou v nich mzdy středem zájmu. Také shánějí nové zaměstnance, ale neberou každého. Chtějí ty nejschopnější a dobře jim platí, protože s dobře placenými lidmi se dobře pracuje. Takoví zaměstnanci se totiž víc starají o výsledky své práce než o výplatní pásku. S tou jsou prostě spokojení. Nechodí do ulic s transparenty, protože k tomu nemají důvod a nemají na to ani čas. Odpočívají, aby mohli dobře pracovat, na rozdíl od těch, kteří pracují, aby hlavně mohli co nejvíc odpočívat.

Jak tuto atmosféru rozmnožit? Snad o tom přemýšlejí alespoň někteří z těch studentů, kteří se na ulicích domáhali peněz pro své pedagogy. Jejich budoucnost je závislá právě na této změně – pokud nastane.

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama