e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavební sektor v EU zaznamenal mírný meziměsíční nárůst

31.05.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Stavební sektor v EU zaznamenal mírný meziměsíční nárůst

V Evropské Unii (EU) došlo letos v březnu meziměsíčně k mírnému nárůstu sezónně očištěné produkce ve stavebním sektoru. V eurozóně pak zůstaly meziměsíční statistiky na stejných hodnotách. V obou případech můžeme nicméně pozorovat výraznější nárůst oproti stejnému období v roce 2021. 
Z února na březen vzrostla produkce ve stavebnictví v členských státech EU průměrně o 0.2 %, v zemích eurozóny pak zůstaly hodnoty na stejné úrovni. Při pohledu na data z předchozího období, kdy z ledna na únor došlo v EU k průměrnému nárůstu o 0.8 % a eurozóně dokonce k nárůstu o 1.1 %, lze nyní pozorovat mírné zpomalení tempa růstu.
Největší meziměsíční nárůst byl zaznamenán v Polsku, a to konkrétně o 5.1 %. K významnému zvýšení produkce pak také došlo ve Švédsku (2.4 %) a Německu (1.1 %). Největší propad lze naopak sledovat v případech Slovinska, kdy stavebnictví kleslo o 7.8 %, nebo Maďarska a České republiky, jež zaznamenaly pokles o 5.7 % respektive o 3.6 %.
Ve srovnání se statistikami z března 2021 pak Evropská Unie zaznamenala více než čtyř procentní nárůst, v případě eurozóny pak můžeme sledovat nárůst přesahující tři procenta. Na těchto datech lze zároveň pozorovat pozvolné oživení stavebního sektoru, ke kterému dochází po dvou letech utlumené aktivity způsobené pandemií COVID-19.
Graf: Produkce ve stavebním sektoru, 2015–2022

Zdroj: Eurostat

Nejistý výhled do budoucna
Do tempa růstu produkce ve stavebním sektoru mohou v budoucnu nepochybně promluvit také ekonomické dopady války na Ukrajině. V důsledku válečného konfliktu došlo v některých zemích EU k velkému odlivu pracovní síly, jenž tlačí nahoru ceny stavebních prací. Stoupá i cena stavebních materiálů, jako například oceli, jejíž import z Ukrajiny je pro země EU klíčový. Tyto faktory pak mohou mít za následek další zpomalení tempa růstu, nebo dokonce pokles produkce.
Foto: Pixabay
Zdroj: Filip Blaha
FILIP BLAHA, analytik CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama