e-news.cz - kurzy
Reklama

Socialisté a odboráři roztočili spirálu požadavků na vyšší platy

30.09.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Socialisté a odboráři roztočili spirálu požadavků na vyšší platy

Ekonomický i logický nesmysl teď máme u nás v platech.

Průměrné platy státních zaměstnanců jsou vyšší než průměrné mzdy zaměstnanců v soukromé sféře. Platy ve státní sféře rostou dlouhodobě rychleji než u soukromých zaměstnavatelů. Od roku 2011 dostal zaměstnanec u soukromníka přidáno 3 200 korun hrubého, státní zaměstnanec si za stejnou dobu polepšil o 5 800 korun. Průměrný plat byl loni ve státní sféře 29 501 korun, v soukromé 28 969 korun.

„Vyhlásili jsme VÁLKU levné práci!“ hlásá nyní volební lídr socialistů Lubomír Zaorálek. „Musíme zamezit odcházení schopných a kvalifikovaných lidí z naší země. Bez lidí se totiž slušný ekonomický vývoj nedá dělat“ – najdete další heslo na facebookovém profilu ČSSD. Po vzoru socialistů se tématem vyšších mezd zaštiťují i další levicové nebo populistické strany a hnutí. Středula & kumpany stále intenzivněji vyhrožují stávkami. Naposledy, když o stávce uvažovali pedagogičtí pracovníci, to odboráři vzali šturmem a požadovali pod pohrůžkou stávky zvýšení platů prakticky pro všechny státní zaměstnance. Do toho Lubomír Zaorálek označil všechny soukromníky, kteří nechtějí přidat svým zaměstnancům, za darebáky.

Socialisté tak s odboráři rozjeli zcela nezodpovědně a jen(!) kvůli volbám nebezpečnou spirálu prakticky neodůvodněných platových požadavků. Jen za poslední týden dvě zprávy: Odboráři vyhlásili v Moravia Cans stávkovou pohotovost a Lékárníci si stěžují na platy a kritizují novou vyhlášku. Zkrátka, všichni chtějí přidat, teď už i v soukromé sféře, pochopitelně.

Poslední vývoj v sobě nese řadu rizik a nelogičností. Ekonomický a naprostý logický nesmysl je už jen to, že ve státní službě je vyšší průměrná mzda než v soukromé sféře. Aneb ti, kteří na platy státních zaměstnanců vydělávají, mají v průměru nižší mzdy než státní zaměstnanci. Dále, stát neustále přibírá nové zaměstnance, čímž opticky snižuje nezaměstnanost až na samou hranu, a tak kromě zvyšování nákladů státu vytváří pochopitelně tlak na růst mezd. Spolu s volebními výkřiky „Konec levné práce“ to v lidech vytváří dojem, že si zaslouží vyšší mzdu. Jenže ekonomové už varují, že růst platů neodpovídá růstu efektivity práce.

Vzniká tedy velmi vážné riziko, zejména ve státní správě, že až přijdou roky hubenější, mandatorní výdaje státu zůstanou takto přebujelé. Nebo snad znáte státního úředníka, kterému byste mohli bez obav ze stávky snížit výplatu, protože na to stát prostě nemá? Zároveň se přidává ve školství, aniž by kdo řešil, že tato koncepce umřela s Marií Terezií. Podstatná část zaměstnanců je u nás nevzdělaná a nepřipravená na čtvrtou průmyslovou revoluci. Pokud dostanou přidáno a v dovednostech mají takový minus, naše konkurenceneschopnost se jen prohloubí. Za další, pokud to donutí k nesmyslnému přidávání i soukromou sféru, nebudou mít soukromé firmy tolik peněz na inovace a rozvoj a bude je to brzdit, přestanou být konkurenceschopnými. Když budou vydělávat méně, budou odvádět menší daně a stát nebude mít na svůj provoz. Takže další zadlužování.

Nakonec to dopadne tak, že firmy vezmou veškeré poslední volné peníze a každou činnost, u níž to jen trochu půjde, zrobotizují. Robot nestávkuje. I ve státní správě lze řadu činností nahradit roboty a aplikacemi. A tak tady vznikne armáda nezaměstnatelných nevzdělanců, kteří si budou v nereformovaném školství hrát na rekvalifikace. Dnešní populistické výkřiky socialistů a odborářů připomínají více než co jiného prvobytně pospolnou společnost: Dneska husto, zítra pusto!


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama