e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Poslední úder evropskému průmyslu? Banky uvádějí do praxe brutální pravidla ESG

17.02.2025, Autor: Martin Schmarcz

39 votes, average: 4,59 out of 539 votes, average: 4,59 out of 539 votes, average: 4,59 out of 539 votes, average: 4,59 out of 539 votes, average: 4,59 out of 5
Schmarcz: Poslední úder evropskému průmyslu? Banky uvádějí do praxe brutální pravidla ESG

Zatímco Američané ruší Gren Deal, v Evropě ještě přituhlo. Prezident Donald Trump odstoupil od Pařížské klimatické dohody, nebude dál vydávat miliardy na „zelené projekty“ a tamní firmy, banky a fondy přestávají aplikovat pravidla ESG. Environmental, Social and corporate Governance mimo jiné znamená povinné sledování tzv. uhlíkové stopy. Kdo ji má vysokou, bude za úvěr platit dvakrát vyšší úroky – nebo ho také nezíská vůbec.

V Evropské unii narozdíl od USA vstupuje v plnou platnost. Takže náš průmysl definitivně končí?

Až jednou někdo bude psát knihu o největších hloupostech, které zbytečně ohrozily existenci celé kultury, Zelený úděl tam jistě bude na jednom z předních míst. Ideálně jako temná sudba, která se nakonec nenaplnila. Snad najdeme dost rozumu zničit tento genocidní plán dřív, než zničí on nás. Zatím nám ale Brusel spíše přitahuje klimatické okovy. Vyšel najevo skandál, kdy Evropské komise uplácela aktivisty, aby protestovali za ještě tvrdší zelené zákony. A nyní se ukázalo, že úplně stejně korumpovala i novináře.

Zvláštní je, že se „nic neděje“. Kdyby se takto choval jakýkoli premiér, nebo kdyby nejdebože Rusko také vydalo 132 milionu euro (3,3 miliardy korun) na ovlivňování mínění v Evropské unii, to by byl panečku poprask. Okamžité vyšetřování, snaha dostat viníky za mříže, obrovský mediální a veřejný tlak. On ale panuje klid. Jako by nešlo o obrovský skandál, který je přinejmenším na odstoupení Komise. A to proto, aby nedošlo na zpochybnění důvěryhodnosti celého společenství, což by mělo ještě hlubší dopad.

Zatím to vypadá, že jedeme dál „močálem černým kol holých skal“. Ano, Zelený úděl nám chystá Apokalypsu. Což se projevuje i tím, že firmy už nedostávají úvěry na základě posouzení kvality záměru, ale podle toho, jak plní „závazky klimatistické práce“. Což funguje tak, že si za drahé peníze povinně pořídíte konzultační firmu s patřičným certifikátem, která vám spočte, jaká je vaše „uhlíková stopa“ a dle toho vám vydá osvědčení. Bankéř se na něj podívá a dle toho vám dá úrok dvě procenta, nebo čtyři. Nebo vám nedá nic.

Tohle je doslova stupidní. Finanční instituce se zbaví dobrého a jistého zisku, protože nepůjčí například zbrojařské či těžařské firmě, což jsou lukrativní obory s dobrými a jistými výnosy. Ale rád vám umožní rozjet třeba výrobu masa bez masa, nebo provoz cyklotaxi. Vy pak zkrachujete, protože o vaše výrobky a služby bude nízký zájem. Ale spolu s bankéřem budete mít hřejivý pocit, že jste aspoň neoteplili planetu. Oškliví obchodníci se smrtí či uhlobaroni si peníze seženou jinde a budou prosperovat.

Velké nadnárodní fondy své „zelené“ programy začaly opouštět již dříve. Nyní, kdy se v USA změnil vítr, samozřejmě mimo jiné ruší i ESG. Je to drahé, zbytečné a ještě to vede k chybnému alokování zdrojů. S tímhle už přece máme zkušenost. Socialismus nefungoval právě proto, že místo trhu měla hlavní slovo ideologie. Rudá, nebo zelená, to už je jedno. V každém případě o tom, jak se dělá byznys, nemohou rozhodovat politici a úředníci. Nebo mohou – ale dopadá to podle toho…

Co bude dál? Už nyní evropský úmysl strašně trpí tím, že americká konkurence má několikanásobně levnější energie. Nyní navíc nejen velké, ale  už i střední a malé firmy budou muset vydávat velké peníze na audit ESG, což jim zvedne náklady samo o sobě a další miliony zaplatí za to, aby se přizpůsobily a snížily svou uhlíkovou stopu. Kromě toho jim hrozí, že když zůstanou příliš „špinavé“, nikdo jim nepůjčí, nebo jen hodně draho. Půjdou za lichváři? Nebo to zabalí a definitivně dají Evropské unii sbohem?

Je to neuvěřitelné. Patnáct let data ukazují, že od té doby, kdy Evropa začala nesmyslnou válku s uhlíkem, v níž nemůže vyhrát, více a více zaostává za USA. Do té doby hospodářský vývoj Západu probíhal rovnoměrně a my dosahovali obdobného ekonomického růstu, jako v zámoří. Pak se naše cesty rozdělily. Američané zamířili vzhůru a my – do zelené bažiny. Někteří z nás před tím varovali již tehdy. S tímto názorem jsme se neprosadili. Nyní ale existují důkazy, že máme pravdu. Tak proč EU jede dál a dál do toho močálu?

Stále jasněji se ukazuje, že celá zelená ideologie je stejně zlý a nebezpečný podvod, jako komunismus. Nefunguje to. Jediní, kdo z ní mají zisk, jsou ti „nahoře“, kteří si mohou přihrávat zakázky, granty a rozdělovat korupční klimatistické fondy. Takto vypadalo Československo v 80.letech. Nikdo již v reálný socialismus nevěřil, až na pár Jasánků. I samotní bolševici se soustředili jen na udržení se u moci a tím také u tučných koryt. Řídili se pasivní strategií „díky za každé nové ráno“.

Nyní je to velmi podobné. „Reálný klimatismus“ ničí naši prosperitu a svobodu. Evropská komise se ale tváří, že ten zelený ráj přeci jen nakonec vybudujeme. Patetické a prázdné řeči však jen zakrývají, že pod vznosnými fasádami bruselských paláců zahnívá bahno obří zelené korupce. Zřejmě jsme jí zahlédli jen malý kousek. Proto se Komise zuřivě brání vyšetřování? Aby se nepřišlo na to, že je to daleko horší? Bavíme se tu celkově o bilionech euro, jež jsou vyrvány z tržní ekonomiky a směřovány do Green Dealu.

Tohle je přeci strašné. Apologeti Zeleného údělu devastují bohatství Evropy, našim dětem berou budoucnost – a za zbytky peněz korumpují kdekoho, aby se ještě chvíli udrželi u moci. Jak dlouho to vydrží, když už ani nebude možné normálně podnikat a dostat úvěr? Opravdu chceme další roky diskutovat o tom, jak a zda vůbec reformovat Green Deal? Můj názor je jasný: zrušme to co nejdřív. Aby mí potomci vůbec mohli získat dědictví, jež má nějakou cenu a nestali se z nich evropští žebráci ve světě dominovaném jinými.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama