e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Koho volíš? Ekonomiku! Tak to máš blbý, ta emigrovala do Ameriky…

09.01.2025, Autor: Martin Schmarcz

2 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 5
Schmarcz: Koho volíš? Ekonomiku! Tak to máš blbý, ta emigrovala do Ameriky…

Taky vás politika tak hrozně štve? A to hlavně proto, že se z ní nějak vytratily ekonomické recepty? Ať lepší či horší, pravicové či levicové, avšak trochu konzistentní, domyšlené, elementárně srozumitelné a uvěřitelné?

Slyšíme jen izolované populistické sliby. I tohle chabé pozitivní sdělení je navíc přehlušeno kakofonií negace, obviňování, nenávisti. Bojují se minulé války, soupeř se vykresluje jako nepřítel a místo vlastních předností se zdůrazňují jeho chyby. Hlavní sdělení zní: ten druhý je horší, než já. To je fakt málo…

Asi budu působit jako staromilec… ale tenkrát v devadesátých letech to bylo jiné, o hodně lepší. Mohli jsme si vybrat ze dvou jasných koncepcí. Jedné postavené více na svobodě, druhé upřednostňující solidaritu. Pravolevý souboj mezi ODS a ČSSD uspokojoval hlavní voličské skupiny, řešil základní konflikt daný otázkou „mám se starat více sám, nebo se má více starat stát?“ a tím stabilizoval společnost. Škoda, že to oba hlavní protagonisté v podstatě odpískali opoziční smlouvou.

Tento neuvěřitelný (někdo byl řekl „hanebný“) kontrakt byl za prvé zcela zbytečný. Václav Klaus mohl v pohodě vládnout s obnoveným středopravým většinovým kabinetem, dal však přednost osobní mstě a upekl s Milošem Zemanem deal, který šokoval mnohé a především znechutil hodně voličů ODS. Primárně proto prohrál další volby s poměrně nevýrazným Vladimírem Špidlou. Za druhé kvůli této dohodě celkově poklesla důvěra v politiku a v to že v ní vůbec jde o nějaké hodnoty. Což bylo nejhorší.

Stavba polistopadové demokracie dostala pořádný úder mířící přímo na její základy. Sice se nezhroutila hned, v letech 2006-2009 jsme zažili pokus o její záchranu. Bohužel, byla podpírána jen z pravé strany, a to Mirkem Topolánkem. Možná kdyby na druhé straně zůstal v pozici předsedy ČSSD Vladimír Špidla, který měl silný cit pro tradiční „socanskou“ politiku, šla ještě ta budova zachránit. Jenže jeho nástupce Jiří Paroubek už byl z rodu velkohubých bezzásadových populistů, kteří se drali k moci.

Aby se opravdu nepovedlo udržet solidní politiku, o to se opět postaral Klaus, když jeho epigoni v ODS – Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel – hlasovali proti vlastní vládě a tím ji potopili. Nepadla by, kdyby aspoň jeden z nich zůstal věrný programu, za který byl zvolen a nikoli tehdejšímu prezidentovi. Od té doby už jsme neměli žádný pořádný kabinet. Byť je třeba přiznat Bohuslavu Sobotkovi, rovněž „řádnému sociálnímu demokratovi“, že se o to snažil. Ale věci již zašly příliš daleko a on ani jako premiér neměl sílu zastavit rozklad.

Nyní se po třiceti letech nacházíme v situaci, kdy politická scéna ani náhodou nepřipomíná řád, étos a rozum, jaký jsme z ní cítili v 90. letech. Jistěže se po takové době mnoho změní, ať jde o témata, lidi i přístup. Ale to zásadní mělo zůstat zachováno. Současný chaos, bezhodnotovost, emocionálnost nemohou vést – a také nevedou – k dobrým výsledkům. Naštěstí se potvrzuje, že vláda nerozhoduje o osobním štěstí, či firemním úspěchu. Takže i s chromými stranami jsme na tom docela dobře. Ovšem mohlo by to být lepší.

Před třemi dekádami jsme byli chudí, ale také hladoví po změnách a nadšení. Taková byla i česká politika. Dnes jsme na tom mnohem lépe, díky svobodě, demokracii a zapojení do euroatlantických struktur prosperujeme a žijeme v bezpečí. Už nemusíme vše znovu tvořit od začátků. Od kabinetu nechceme a ani nepotřebujeme mnoho. Jen aby vytvořil co nejlepší podmínky, v nichž se bude dařit soukromé iniciativě, ať se to týká podnikání, zaměstnání, či založení rodiny.

Chtěli bychom vládu, která oseká přebujelé státní výdaje, zatočí s nadměrnou byrokracií, umožní investovat do budoucnosti, pomůže nastartovat inovace, zajistí dostatek levné a stabilní energie. Zkrátka otevře lidem a firmám dveře k lepšímu životu, jimiž pak už projdou sami. A nebude vyhazovat stovky miliard na zbytečné agendy, na dotace, na nákupy hlasů, ale ušetří je a i díky rychlejšími růstu bohatství jich bude mít více na zdravotnictví, na školství, na skutečně potřebné.

Jak zní okřídlené motto: „Je to v ekonomice hlupáku!“ Konkrétní mix opatření a důrazů už záleží na tom, zda míří více na pravicové či levicové voliče. Prosperita a solidarita jsou však obě důležité pro společenskou soudržnost. A solidní politik nemůže zanedbat ani jedno. Natož aby nepředstavil v podstatě nic, čeho by se voliči mohli pozitivně chytit. Koho zajímá, co udělal špatně Babiš za covidu, nebo Fiala za válečné a energetické krize? Tedy, ne že by to nebylo důležité vůbec. Ale mnohem důležitější je budoucnost.

Minulost je minulost. Občané za ni strany neocení. Pragmaticky se při hlasování rozhodují podle toho, co mohou mít příště. Když jsou ve hře jen populismus a negativismus, jak asi může ono voličské zvažování dopadnout? Pouze jako výběr menšího zla. Protože „větší dobro“ jaksi politici nenabízejí. Zato ukazují prstem na soupeře, jak je špatný, aby sami vypadali lepší. Opravdu uslyšíme jen to, jak jeden chaotik způsobil smrt desítek tisíc lidí a druhý zloděj je okradl? Jak jeden kolaboruje s Moskvou a druhý s Bruselem?

„On je přece ten horší!“ Takto stručně by zatím (bohužel) šlo shrnout startující kampaň mezi Andrejem Babišem a Petrem Fialou. Kromě chvástání je v ní málo místa pro realistické, srozumitelné a promyšlené ekonomické koncepty. Třeba se ještě dočkáme? Když ne, mohou ty dva překvapit nějací radikálové. Ne, že by sami nabídli něco lepšího, ale prostě budou víc a zajímavěji křičet. Tenhle rozpad ekonomické erudice ničí celou Evropskou unii. Proto z ní průmysl odchází pryč. Všichni však nemůžeme emigrovat do Ameriky.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost…

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama