e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Ďábel je v babičce… totiž v detailech. Bude nový dotační program pro bydlení úspěch, nebo katastrofa?

19.07.2023, Autor: Martin Schmarcz

3 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 5
Schmarcz: Ďábel je v babičce… totiž v detailech. Bude nový dotační program pro bydlení úspěch, nebo katastrofa?

Babička za milion. To si mohou říci ti, kteří na opravu starého domu získají novou státní dotaci. Kritici v tom vidí ekonomický zločin. V čase krize se totiž mezi lidi rozhází dalších čtyřicet miliard korun z veřejných prostředků.

Ve prospěch vládního rozhodnutí ovšem mluví to, že jde o prostředky z prodeje povolenek, které evropská unie povolí využít jen na určité účely. Navíc půjdou na podporu bydlení, což je oblast, kde nás dlouho tlačí pata. Může to k něčemu být? Nebo to dopadne jako vždycky?

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek byl nemilosrdný. Na svém twitterovém účtu napsal: “lidé bez nemovitého majetku budou přispívat na dotace dědicům nemovitostí po babičce.” Přísně vzato má pravdu. Jde o další příklad dotací, na něž dosáhnou jen někteří, ale všichni ostatní se jim na ně složí. Jenomže při bližším pohledu je to trochu složitější. Oněch 40 miliard pochází z Modernizačního fondu. Prostředky z něj nesmíme dle směrnic EU použít libovolně, mají totiž sloužit pro přechod k bezuhlíkové ekonomice.

Nedávno proběhla médii zpráva, že vládě bude chybět 50 miliard korun. Jde o peníze za prodej povolenek, které míří právě do Modernizačního fondu. A nelze je tedy využít v běžném rozpočtu. Přestože jde o “naše” peníze, jež odvádějí české energetické a průmyslové firmy. Když ministr životního prostředí říká, že dotace na opravu domů půjdou z Evropské unie, tak má i nemá pravdu. Ano, jde to z fondu zřízeného Bruselem. Nicméně si ho vlastně plníme sami, a to formou dodatečné “uhlíkové daně”.

Za deset let (2021-2030) máme ve fondu alokováno celkem půl bilionu korun. To zní jako ohromné číslo. Do té doby, než si uvědomíme, že při ceně povolenky 90 euro za tunu CO2 a výrobě 30 TWh ročně jen české uhelné elektrárny za tyto odpustky zaplatí odhadem 2,7 miliardy euro za rok. Což je při současném kursu 64 miliard, za deset let 640 miliard – a to jde jen o část nákladů, které na tento systém vynakládá naše ekonomika a občané. Tak to jen tak pro pořádek.

Asi by bylo hodně řevu, kdybychom peníze z Modernizačního fondu použili třeba na stavbu jaderné elektrárny. Zateplení budov, na než je určena ona milionová dotace pro “opravdu domu po babičce”, projde v Bruselu hladce. Jinou věcí je, jaký bude výsledek. Při využití její maximální výše by oněch čtyřicet miliard vystačilo pro 40 000 žadatelů, v praxi to může být více. Bytovou nouzi to nevyřeší, ale jde o stejný počet obydlí, kolik se nyní v Česku postaví jednotek za rok, takž nejde o zanedbatelný příspěvek.

Jaké jsou hlavní otazníky? Samozřejmě, v první řadě se tím opět roztáčejí kola dotační ekonomiky. Ale jak řečeno, my ty peníze prostě nějak “rozházet” musíme, možností nám EU nedává mnoho a tohle je aspoň dobrý a potřebný účel. Horší je jistá nespravedlnost, na niž naráží Miroslav Kalousek – ti bez domečku budou platit těm s domečkem. A nakonec, ale ne v poslední řadě, zde máme pochybnosti o efektivitě, účelnosti a schopnosti státu celý program dobře administrovat.

První problém už nechme být a řekněme si, že jde o takové “EU’s ex machina”, neboli “Brusel na stroji”. Co se týká toho druhého, tak zde bude stát čtyřicet tisíc šťastných majitelů nemovitosti proti zbytku národa. Možná i “oprávněných” žadatelů bude daleko víc. Jak to vláda případně vyřeší? Na druhé straně lze argumentovat tím, že když si tito lidé – za několikanásobek výše dotace – opatří vlastní bydlení, sníží tím poptávku na trhu s bydlením a tím perspektivně i jeho dosažitelnost pro ostatní.

Asi nejvážnější obavy můžeme mít u třetí otázky. Česká státní správa není právě kvalitní, naopak je pomalá, byrokratická a když navíc rozděluje velké peníze, má silné sklony ke korupci. Jak si úředníci spadající pod ministerstvo životního prostředí poradí s tak velkým počtem žádostí a návaznými dotacemi na zelené technologie jako jsou solární panely, tepelná čerpadla, či baterie? Zkušenosti třeba s příspěvky na program dešťovka jsou tristní, a to jde jen o jednu dílčí a malou věc.

Od ledna 2024 má být možné jak dotaci, tak zvýhodněné úvěry na opravy domů vyřídit přes stavební spořitelny, jež se se státem dohodly na spolupráci v programu Nová zelená úsporám. To může hodně pomoci. Jak co se týká rychlosti, tak omezení korupce i kontroly správného využití peněz, aby dotace nepřišla vniveč. Banky umějí testovat klienty daleko lépe, než stát a protože půjde i o jejich peníze tak tím pádem zároveň ohlídají i ty veřejné. Stavební spoření zvýšilo investice do bydlení. Zde ale podrobnosti zatím neznáme.

“Oprav dům po babičce” jistě vzbudí nedůvěru těch, co nemají rádi dotace. K nim se počítám. Jsem však realista. Ty peníze jsou beztak “omašličkované”, určené EU pro zelené investice. A než platit velkým společnostem zavádění technologií, jež by si měly platit samy, protože jde o jejich budoucí zisk, tak je snad lepší dát je lidem na bydlení. Vůbec nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se občanům a firmám vůbec nebraly, ale o tom už je rozhodnuto. Největší strach mám, zda příliš velkou roli nebudou hrát státní úředníci místo bank.

V ideálním případě, kdy stát přispěje na zateplení domu a další energetické úspory, čímž vznikne nová bytová jednotka spotřebovávající minimum elektřiny a tepla, nemusíme brát ony prostředky jako vyhozené oknem. Zvláště, když majitel dodá několikanásobek vlastních prostředků, přičemž investici si bude moci dovolit i díky levnému úvěru od stavební spořitelny. Pak těch čtyřicet miliard může pákovým efektem skutečně rozhýbat trh s bydlením. Ovšem, jak víme, ďábel se neskrývá v babičce, ale v detailech…

Martin Schmarczvydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Sazka reklama
Reklama