V minulém týdnu došlo k prvnímu razantnějšímu uvolnění domácí měnové politiky. Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta.
To bylo o 25 bazických bodů více, než očekávali analytici. Rozhodnutí se ve světle mimořádně slabých hospodářských výsledků domácí ekonomiky zdá poměrně logické. Trochu jinak situace vypadá z pohledu měnového kurzu. Na páru s EUR/CZK dochází již od dubna 2023 k setrvalému oslabování domácí měny. Od rekordních hodnot 23 Kč EUR/CZK se kurz posunul již znatelně nad 25 Kč. A jaký je současný výhled pro ekonomiku a měnový kurz?
Čteme to prakticky ve všech médiích, hospodářství u nás prochází trvalejším útlumem či spíše delší stagnací. Spotřeba domácnosti vzrostla teprve v posledním čtvrtletí loňského roku. Pomyslný bod zlomu nastal v listopadu loňského roku, kdy po roce a půl začaly tržby konečně růst. Průmyslová výroba pohledem na PMI (43,5 bodu znamená silný pokles odvětví) dále převážně klesá, nezaměstnanost se vyhoupla na 4 z přechozích 3,7 procenta. To je mimochodem nejvyšší úroveň od dubna roku 2021. To vše vytváří tlak na další snížení úrokových sazeb a výraznější stimulaci ekonomiky ze strany měnové autority. I podle samotné centrální banky zůstane růst hospodářství velmi nízký. V nové makroekonomické prognóze ČNB zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky, když pro letošek očekává, že HDP vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza ČNB čekala růst 1,2 procenta. Průměrná inflace by pak za letošní rok měla dosáhnout 2,6 procenta.
Otázkou je nyní vývoj na kurzu EUR/CZK, který stojí za většinou importovaného zboží a hraje tedy roli v inflačních očekáváních v ekonomice. Předpokládám, že domácí měna zůstane pod tlakem minimálně celé první čtvrtletí roku 2024. Dokud totiž nezačne výraznější trajektorie snižování sazeb ze strany ECB a Fedu, nemá kam domácí měna posilovat. Následně po obratu měnové politiky těchto bank by mohlo dojít k stabilizace tzv. úrokového diferenciálu, který je sice stále ve prospěch „koruny“, ale znatelně méně, než tomu bylo dříve. V příštím roce pak očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 EURCZK, což může být stále ještě relativně dost optimistický scénář. Zejména ve světle možného „higher for longer“ scénáře významnějších centrálních bank v zahraničí. V případě, že by kurz koruny oslabil dále výrazně nad 25 CZK/EUR, tak by to mohlo přibrzdit snižování sazeb, nebo pokles sazeb přechodně úplně zastavit.
Foto: Pixabay
Zdroj: CFG