Podnikatelé a živnostníci sdružení v Podnikatelských odborech spustili dlouhodobou kampaň, která upozorňuje na hlavní překážku růstu mezd v České republice
– extrémní daňové zatížení práce.
„Všichni chápeme, že politici by chtěli, aby zaměstnavatelé zvyšovali mzdy, vždyť z každé tisícovky, kterou podnikatelé zaměstnancům vyplatí, zůstane politikům sedm stovek! A tak místo, aby snížili daně a odvody a nechali zaměstnancům více peněz, pokrytecky to házejí na podnikatele. Volání politiků po dalším zvyšování platů je jen obyčejné ždímání soukromého sektoru,” vysvětluje Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů. „Pokud se politici skutečně chtějí zasadit o větší příjmy lidí, stačí, aby svým občanům nechali víc peněz v peněžence.”
Jak státní nenasytnost funguje v praxi, ukazuje i video nazvané O státním Otesánkovi. V něm sledujeme příběh řezníka, který sice pro svého zaměstnavatele vyrobí deset klobás, po návštěvě státního úředníka mu však na talíři zbudou jen tři. „A tak to skutečně je, protože k daňovému zatížení práce, které je v ČR osmé nejvyšší ze zemí OECD a činí 43 procent, musíme přičíst i další zdanění ve formě DPH, spotřebních daní a spousty poplatků, které státu odvádíme. Hodnota všeho, co si zaměstnanec za vydělané peníze koupí, je ubohých 30 procent z ceny jeho práce!” vypočítává Bábek.
Cílem kampaně Podnikatelských odborů jsou tak hlavně zaměstnanci v soukromém sektoru, kterým se snaží politici podsunout zaměstnavatele jako hlavní důvod, proč se na jejich výplatních páskách neobjevuje taková částka, jakou by si představovali. „Zaměstnanci a zaměstnavatelé jsou na jedné lodi. Společně posílají peníze nenasytnému státnímu aparátu, společně platí předražené státní zakázky. Podnikatelské odbory vyzývají politiky, aby snížili daně a poplatky zaměstnanců, aby jim nechali peníze, které si vydělali,” uzavírá předseda výboru Podnikatelských odborů.