e-news.cz - kurzy
Reklama

Penzijní spoření prodělává a kryptoměny nenaplnily očekávání

24.11.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Penzijní spoření prodělává a kryptoměny nenaplnily očekávání

ROMAN OUTRATA, finanční skupina Ramfin.


Nízké úrokové sazby, rostoucí inflace, nejistý vývoj na kapitálových trzích či neregulované investice, to všechno ohrožuje finanční rezervy každého z nás. Na co je dobré dát si pozor, aby úspory neztrácely hodnotu nebo člověk nepřišel o celou investici?
Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření a transformované fondy, které vznikly přeměnou původního penzijního připojištění, tvoří třetí pilíř českého penzijního systému. Stará varianta penzijního připojištění – transformované fondy – byla velmi oblíbená, ale dnes již není možné tyto smlouvy nově uzavřít. Jsou charakteristické tím, že musejí splnit kladné nominální zhodnocení vložených prostředků.
Více než 90 procent vkladů penzijních společností leží právě v transformovaných fondech, ze kterých se však v loni ani jeden nedostal nad 0,9 procenta zhodnocení. Inflace přitom v roce 2017 činila 2,5 procenta. V případě účastnických fondů existují jednak povinné konzervativní fondy, jež musejí podle zákona nabízet všechny penzijní společnosti a zákon reguluje složení jejich portfolia i poplatky, a dále fondy více dynamicky zaměřené. Garanci nezáporného zhodnocení již povinné konzervativní fondy nenabízejí, v loni si však vedly lépe než stará penzijní připojištění. I tak ale inflaci překonaly pouze dva. Zajímavější zhodnocení nabízejí další účastnické fondy s rizikovějším portfoliem.
Rekordně nízké úrokové sazby i dostupné hypotéky podpořily zájem lidí investovat do nemovitostí, které tak v posledních letech výrazně podražily. Ceny ovšem vyhnala nahoru též dobrá ekonomická situace, a především fakt, že na trhu není dostatek kvalitních nemovitostí. Málo se staví kvůli zdlouhavým a administrativně náročným povolovacím řízením. Týká se to velkých měst, zejména pak Prahy a Brna. I když centrální banka poskytování hypoték omezila, neznamená to, že by mělo v nejbližší době dojít k dramatickému propadu cen. Pravděpodobně nás čeká stagnace, avšak například ceny bytů v žádaných lokalitách budou stále mírně růst. Koneckonců ceny realit v Praze se teprve dotahují na ostatní evropské metropole. To, zda se vyplatí nákup investičního bytu, tudíž hodně záleží na konkrétní situaci.
Úrokové sazby tolik propagovaných spořících účtů v současnosti ani nepokryjí inflaci. Navíc na vklady od určitého limitu, často dvě stě nebo tři sta tisíc korun, se inzerovaná sazba již nevztahuje. Kvalitně zhodnocovat úspory na spořícím účtu tedy rozhodně nelze. Příznivější situace je u depozitních produktů sjednaných na pevně stanovenou dobu. Například při pětiletém bankovním termínovaném vkladu se úroky pohybují kolem dvou procent ročně, přičemž o něco vyšší úročení je u družstevních záložen. Při stejně dlouhém vkladu jako u banky se lze u kampeličky dostat i přes tři procenta. Platí ale pravidlo 1:10, takže takto úročen může být jen desetinásobek členského vkladu. Při úložce sto tisíc korun je tak třeba ještě složit 10 tisíc korun jako členský vklad, na nějž se ale nevztahuje zákonné pojištění vkladů.
Nepřeberné množství různých investičních možností s různou mírou rizika, a tedy i zhodnocení, nabízejí podílové fondy. V poslední době se ale doslova roztrhl pytel s alternativami ke klasickému fondovému investování. Většinou jde o investice do jednoho konkrétního projektu s příslibem zajímavého fixního výnosu, kde má klient většinou přesnou představu, do čeho bude investovat. Zpravidla se jedná o investici formou půjčky, dluhopisu nebo přímého vlastnického podílu na společnosti. To může vypadat jako bezpečné a zajímavé řešení pro umístění finančních prostředků, pokud se však projekt nezdaří, lze touto sázkou na jednu kartu snadno přijít o vše.
Virtuální měny zažily v posledních letech obrovský boom. V popředí stojí od začátku Bitcoin, jehož cena činila na začátku roku 2012 něco málo přes šest dolarů. Před rokem v prosinci už to bylo skoro 19,5 tisíce dolarů. V roce 2018 ale přišel velký propad a aktuálně stojí Bitcoin kolem 6,4 tisíce dolarů. Kdo vsadil na Bitcoiny před několika lety, tomu se investice obrovsky zhodnotila. Mnoho loňských investorů ale zažilo zklamání. U kryptoměn proto buďte připraveni na to, že o peníze můžete velmi snadno přijít. Snažit se cokoli předpovídat na kapitálových trzích je totiž často věštěním z křišťálové koule, tím spíše v případě tak volatilního prostředí, jakým je trh virtuálních měn. Mnozí investoři pro rok 2018 předpovídali, že se Bitcoin dostane na cenu v řádu stovek tisíc dolarů. A například takový John McAfee, bývalý programátor, obchodník a kandidát na prezidenta USA, předpověděl, že se Bitcoinu podaří ke konci roku 2020 vyšplhat až na hodnotu 1 milionu dolarů. Realita se však od předpovědí zatím diametrálně liší.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama