Říkáte si, že všechny běžné účty jsou dnes zdarma, tak jaképak poplatky? Je pravda, že díky konkurenčnímu boji málokterá banka nabízí účet s poplatkem za vedení. Přesto se vám může jeho používání pěkně prodražit. Přečtěte si, na co si dát pozor, a vyhněte se zbytečným poplatkům.
Běžný účet zdarma s hvězdičkou
Není zdarma jako zdarma. V některých smlouvách nebo nabídkách najdete hvězdičku, která odkazuje k dalším podmínkám. Až po jejich splnění získáte běžný účet skutečně bez poplatků za jeho vedení.
K nejčastějším podmínkám patří:
- minimální suma, která musí každý měsíc přijít na účet nebo z něj odejít,
- minimální počet odchozích transakcí,
- alespoň jedna platba kartou měsíčně,
- souběžné využívání jednoho z dalších produktů banky (kontokorent, úvěr, pojištění, hypotéka apod.)
Zda už poplatky platíte a v jaké výši, zjistíte z ročního výpisu, který by vám měl pravidelně chodit do e-mailové schránky. Případně ho najdete ve svém internetovém bankovnictví.
Poplatky navíc
Máte běžný účet skutečně bez poplatků za vedení? Ani v takovém případě ale nemusí být vyhráno. Další poplatky se totiž mohou skrývat za úkony, které jsou s využíváním běžného účtu nedílně spojeny. Nejčastěji se můžete setkat s poplatky za:
- výběry z bankomatu,
- zahraniční platby,
- vedení platební karty,
- využívání internetového či mobilního bankovnictví.
V ideálním případě by vás měla banka se všemi možnými poplatky spojenými s užíváním běžného účtu seznámit ještě před jeho založením. Pokud na některé poplatky přijdete až zpětně, máte možnost je reklamovat. Nejlepším řešením je ale zřídit si běžný účet u banky, kde na vás žádné skryté poplatky číhat nebudou.
Foto: Unsplash