e-news.cz - kurzy
Reklama

Mzdový výměr – co je potřeba vědět a vzor pro 2025

02.08.2024, Autor: Martin Švehla

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Mzdový výměr – co je potřeba vědět a vzor pro 2025

Zjistěte vše potřebné o mzdovém výměru pro rok 2024. V našem článku najdete vzor mzdového výměru a důležité informace, které byste měli vědět pro správné sestavení a pochopení mzdového výměru.

V zásadě existují čtyři možnosti, jak stanovit mzdu zaměstnance. Mzda může být:

  1. sjednána v pracovní smlouvě, ve které je popsána náplň práce a podmínky, které mu k práci zaměstnavatel vytvoří. Zde je též možno uvést výši mzdy (hrubé), případně i příplatky za práci přesčas, ve volných dnech atp. Pracovní smlouva vyjadřuje souhlas obou stran se vším, co je v ní uvedeno, pokud to neodporuje zákonu. Tím pádem i jakákoliv změna pracovní smlouvy – včetně úpravy mzdy – je podmíněna souhlasem obou stran. 
  2. sjednána v kolektivní smlouvě, kterou sjednává zaměstnavatel s odborovou organizací svých zaměstnanců. Změnu – včetně mzdových úprav – sjednává v tom případě zaměstnavatel opět s odborovou organizací.
  3. stanovena mzdovým výměrem, tedy samostatným dokumentem, který stojí mimo pracovní smlouvu. V tom případě může zaměstnavatel novým platovým výměrem mzdu změnit a nepotřebuje k tomu souhlas ani zaměstnance, ani odborové organizace (pokud neporuší kolektivní smlouvu nebo jinak nepřekročí zákon).
  4. určena vnitřním předpisem, pokud takový předpis neporuší povinnosti, vyplývající ze zákonů (např. nestanoví mzdu pod hranici minimální či zaručené mzdy). vnitřním předpisem pak může zaměstnavatel hromadně měnit mzdy zaměstnanců a to buď všem nebo jen na některých pracovištích či pracovních pozicích. 

Co je to mzdový výměr?

Je to samostatný dokument, na který odkazuje pracovní smlouva, není však její přílohou či součástí. Platební výměr musí obsahovat některé náležitosti, bez kterých by nebyl platný. Jsou to zejména:

  • jméno a příjmení zaměstnance, jeho osobní identifikační údaje,
  • výše (hrubé) mzdy, 
  • datum vystavení, 
  • způsob odměňování, termín a místo (způsob) výplaty mzdy,
  • mzdový výměr musí být podepsaný oprávněným pracovníkem zaměstnavatele. 

Jak vypadá takový mzdový výměr? – VZOR

Pokud mzdový výměr obsahuje výše uvedené náležitosti, je jeho podoba volná. V případě sporů (například pokud zaměstnavatel sníží mzdu a zaměstnanec s tím nesouhlasí), rozhodují soudy ve prospěch zaměstnanců v případech, kdy je platový výměr součástí pracovní smlouvy (či je tak v pracovní smlouvě uveden). Taková formulace je tedy nepřípustná a ani v samotném výměru nelze uvést, že mzda je sjednána, neboť mzdovým výměrem je mzda stanovena jednostranně zaměstnavatelem a zaměstnanci je její výše pouze sdělena.

Co je třeba dodržet

Mzdový výměr musí být zaměstnanci doručen buď osobně, poštou nebo elektronicky, a to nejpozději první den výkonu práce.  Většinou se doručuje do vlastních rukou a v písemné podobě. Mzdový výměr by měl tedy být vyhotoven ve dvou exemplářích, z nichž jeden je zaměstnanci předán. Podpis zaměstnance na platovém výměru může sice sloužit k prokázání toho, že byl tento dokument doručen, pokud však podpis zaměstnance chybí, na platnosti mzdového výměru to nic nemění.  

 Jak na případné změny?

Stanovení mzdy mzdovým výměrem je pro zaměstnavatele v některých ohledech výhodnější než sjednávání mzdy v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel zejména může takto stanovenou mzdu jednostranně měnit a nemusí usilovat o souhlas zaměstnance. Změnu musí zaměstnanci pouze opět sdělit a to nejpozději první den její platnosti.

Výhody a nevýhody mzdového výměru

Možnost změnit (většinou snížit) mzdu je pro zaměstnavatele velké ulehčení. Mzdový výměr funguje dokonce tak, že i když s nově stanovenou mzdou zaměstnanec nesouhlasí, výměr je platný, pokud byl doručen. V případě, že zaměstnanec mzdový výměr nepřevzal, zaměstnavateli postačí, pokud prokáže, že jej doručil. Mzda nemůže být výměrem stanovena pod hranici minimální či zaručené mzdy a její výše nesmí být diskriminační. Jsou popsány případy, kdy zaměstnavatel využil mzdový výměr k tlaku na zaměstnance, aby dal výpověď. Platí však zásada, že za stejnou práci musí být přiznána stejná mzda – pokud tedy zaměstnavatel sníží některým zaměstnancům mzdu a jiným ji za stejnou práci (při stejných předpokladech) ponechá vyšší, může být postižen za diskriminaci. 

Jak je to u státních zaměstnanců

Ve veřejném sektoru nelze stanovit výši výdělku dohodou, jedinou možností je, že zaměstnavatel stanoví plat podle platných předpisů a vystaví zaměstnanci platový výměr. Ten má obdobné náležitosti, jako mzdový výměr. Navíc zde však musí být odkaz na platové tabulky, tedy konkrétně:

  • v jaké platové třídě je zaměstnanec zařazen,
  • do jakého platového stupně je zařazen,
  • jaký je mu přiznán platový tarif,
  • výše všech ostatních pravidelně měsíčně vyplácených složek platu.

Z logiky věci vyplývá, že měnit zaměstnancům platy je prakticky vyloučené – přiznané platové třídy a stupně odpovídají kvalifikaci a senioritě každého zaměstnance.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

Exekutor a mzda: Co může zabavit a co zůstane?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Exekuce mzdy je v České republice realitou pro stovky tisíc lidí. Jaké částky vám může exekutor zabavit, co je chráněno zákonem a jak se situace vyvíjí v roce 2025? Pojďme se podívat na pravidla, dopady a možné výhledy do budoucna.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama