Koronavirus, který má celosvětově na svědomí už tisíce lidských životů, se nově šíří také po internetu.
Podle aktuální zprávy IBM X-Force Exchange začínají kyberzločinci využívat toto globálně sledované téma k šíření škodlivého softwaru neboli malwaru.
Odborníci proto varují před otevíráním neznámých příloh v emailu.
„Je běžná praxe, že kyberzločinci využívají aktuální témata jako návnadu. Zpráva se tváří jako opatření k prevenci infekce a nutí příjemce, aby otevřeli přiložený dokument s příponou doc nebo docx. Potřebu otevřít soubor se škodlivým softwarem má tak mnohem větší počet příjemců,“ vysvětluje Karel Diviš ředitel společnosti IDC-softwarehouse a dodává, že podle IBM je ve skutečnosti v příloze e-mailu trojský kůň Emotet, který se tímto způsobem šíří.
Nebezpečné zejména pro zdravotnická zařízení
Na konci loňského roku byl kvůli kyberútoku ochromen provoz Benešovské nemocnice. „Pokud doktoři, ošetřovatelé, nebo kdokoliv, kdo je připojen na vnitřní síť nemocnice, otevře soubor například s názvem ‘Rozdíly v symptomech u chřipky a koronaviru’ může paradoxně ohrozit provoz celé nemocnice na několik dní až týdnů. Doporučujeme proto podobné emaily okamžitě smazat,“ říká Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech.
Neotvírejte podezřelé soubory
Podle IBM jsou e-maily pravděpodobně rozesílány hackery, kteří se vydávají za poskytovatele sociálních služeb v Japonsku. Stručný text uvádí, že v japonské prefektuře Gifu byly zaznamenány zprávy o pacientech s koronaviry a naléhavě žádá, abyste si přečetli připojený dokument. „To ale v žádném případě nedělejte. Pokud soubor otevřete tak infekci ve svém počítači už nezabráníte. Trojské koně nebo červy, které se nainstalují na pozadí vašeho počítače, které jsou pak schopné uložená data upravit, kopírovat nebo dokonce smazat,“ dodává Loužecký.
Společnost Kaspersky, která se specializuje na vývoje softwaru proti počítačovým virům, už varovala také před škodlivými soubory ve formátu PDF nebo. MP4. Doposud zaregistrovali jen deset unikátních souborů, ale vzhledem k aktuálnosti tématu společnost předpokládá, že se brzy objeví daleko vyšší počet škodlivých souborů odkazujících k této smrtelné nákaze.
A jak se tedy před hrozbou malwaru účinně bránit? Odborníci na kyberbezpečnost doporučují dodržovat těchto 7 základních pravidel:
Nikdy neklikejte ani neotvírejte odkazy v e-mailech, pokud neznáte odesílatele zprávy.
Používejte cloudové služby od ověřených dodavatelů.
Pravidelně aktualizujte váš antivirový program.
Používejte poslední verzi vašeho operačního systému, bezpečností brány (firewall) a dalších softwarů.
Nezadávejte citlivé údaje a hesla na webových stránkách, které neznáte.
Citlivá data a hesla neposílejte e-mailem.
Buďte opatrní v případě připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím na veřejných místech, kde může kdokoliv získat přístup k datům ve vašem počítači.