e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k zveřejněnému průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR

01.11.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k zveřejněnému průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR

Říjnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl sice hlásí mírné zlepšení celkového PMI indikátoru, nicméně obrázek zůstává ponurý a podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky se i nadále zhoršují.

 Výroba i nové objednávky ve zpracovatelském sektoru pokračují v prudkém poklesu, byť se v samotném říjnu tempo tohoto propadu zmírnilo. Co se cenového vývoj ve zpracovatelském průmyslu týče, říjnový průzkum hlásí pokračující zmírňování cenových tlaků. Snaha snižovat náklady je patrná i v tom, že zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu v říjnu klesla druhým nejvýraznějším tempem od června 2020, když vůbec nejvýraznější propad od června 2020 byl zaznamenán letos v září.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v říjnu vzrostl ze zářijové úrovně 41,7 na úroveň 42,0. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 42,4. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již sedmnáctý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v říjnu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby, pokles v obou případech nicméně zůstává výrazný. Nové objednávky dle průzkumu PMI klesají již dvacátý měsíc v řadě. Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí, že jejich klienti své objednávky rostoucí měrou ruší.

Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v září sice nejmírnější od letošního května, i tak byl ale výrazný: na nepříznivé situaci ve výrobě se podepisují klesající nové zakázky. Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti.

Zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu v září klesla třináctý měsíc v řadě, přičemž šlo o druhý nejvýraznější pokles od června 2020 – výraznější byl pokles zaměstnanosti jen letos v září.

V září se dle průzkumu PMI dále zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejslabší od počátku letošního roku. Vzhledem k pokračujícímu poklesu nových objednávek včetně poklesu exportního objednávek není zhoršení výhledu výroby ve zpracovatelském sektoru překvapivé.

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již řadu měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky.

Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v září osmý meziměsíční pokles v řadě. Pošesté v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, letos v říjnu byl pokles prodejních cen nejvýraznější od června 2009. Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících.

Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice.

Zářijový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Vývoj nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší i nadále pochmurné signály, jakkoliv se v samotném říjnu tempo poklesu výroby i nových objednávek dle průzkumu dále zmírnilo.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.

Slabé objednávky ústí do zhoršujícího se výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflace v české ekonomice.

Z pohledu měnové politiky sice průzkum PMI asi nepatří mezi zásadní vstupy pro rozhodování bankovní rady, přesto ale výsledky průzkumů PMI již řadu měsíců náleží na seznam argumentů hovořících pro zahájení postupného snižování úrokových sazeb ČNB

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama