Apogeo
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k zveřejněnému předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za třetí čtvrtletí letošního roku

02.11.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k zveřejněnému předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za třetí čtvrtletí letošního roku

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP o 1,4 procenta, což je sice o něco slabší růst, než čekal trh, nicméně v rámci všech nejistot nejde o zklamání. Problémy spojené se zpožďováním dodávek potřebných surovin a komponent v průmyslu, zejména polovodičů v případě automobilek, vedou k výpadkům ve výrobě a v exportech a část trhu se dokonce obávala, že by tento faktor mohl v letošním třetím čtvrtletí vést ke stagnaci anebo dokonce k mírnému mezičtvrtletnímu poklesu HDP. Česká ekonomika ale profituje z růstu poptávky – zejména z růstu spotřeby domácností, kde se projevuje příznivá situace na trhu práce, a z růstu investičních výdajů firem, které navyšují své výrobní kapacity.
Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP o 1,4 procenta, což je mírně slabší výsledek, než čekal trh. Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního růstu HDP v oblasti 1,8 %. ČNB ve své prognóze z počátku srpna odhadovala pro letošní třetí čtvrtletí růst HDP tempem 1,6 % mezičtvrtletně. V meziročním vyjádření růst HDP zpomalil na 2,8 % poté, co v letošním druhém prostředí ekonomika díky příznivým statistickým efektům vykázala rekordní meziroční růst na úrovni 8,1 procenta.
Dle vyjádření ČSÚ táhla českou ekonomiku ve třetím čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru zejména spotřeba domácností a tvorba fixního kapitálu, tedy investiční výdaje. Výpadky v dodávkách v tuzemském průmyslu jakož i na úrovni globálních řetězců vedly ve třetím čtvrtletí k mezikvartálnímu poklesu české průmyslové výroby a také exportů, což vzhledem k povaze a hloubce těchto problému bohužel není příliš překvapivé zjištění. Detailní statistika HDP za letošní třetí čtvrtletí bude zveřejněna 30. listopadu, kdy ČSÚ může také zpřesnit dnes zveřejněné údaje o celkovém výkonu HDP za letošní třetí kvartál.
Nepříznivé faktory v podobě výpadků ve výrobě automobilů s negativním přesahem i do dalších průmyslových odvětví budou působit i v letošním závěrečném čtvrtletí, což může vést k viditelnějšímu zpomalení mezičtvrtletního růstu HDP. Za celý rok 2021 může růst HDP činit zhruba tři procenta, výpadky v průmyslu ale mohou způsobit, že celkový růst české ekonomiky bude možná mírně pod tříprocentní úrovní. Pro rok 2022 očekávám oživení celoročního růstu HDP do oblasti 4 %, za tímto scénářem se skrývá předpoklad, že se zlepší situace v dodavatelských vztazích v průmyslu.
Předběžný údaj o HDP za letošní třetí čtvrtletí nestojí v cestě dalšímu růstu úrokových sazeb ČNB s tím, jak se centrální banka snaží čelit rostoucím inflačním tlakům skrze zpřísňování měnových podmínek. Na blížícím se zasedání bankovní rady 4. listopadu lze čekat zvýšení repo sazby o více než čtvrt procentního bodu ze stávající úrovně 1,50 %: otázkou je, zda se bankovní rada spokojí se zvýšením repo sazby o půl procentního bodu z její stávající úrovně anebo zda bude zopakováno zářijové zvýšení v rozsahu tří čtvrtin procentního bodu. Osobně očekávám zvýšení repo sazby o půl procentního bodu v listopadu a poté o čtvrt procentního bodu na prosincovém zasedání bankovní rady a repo sazba by tak letošní rok mohla zakončit na úrovni 2,25 %.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Život na předplatném: Proč už mladí nechtějí vlastnit

12.08.2025, Autor: Laura Šuleková

Vlastní byt či auto? Pro mladé Čechy to už není samozřejmost. Rostoucí ceny nemovitostí, touha po flexibilitě a nové ekonomické modely jako pronájem, leasing, sdílení či předplatné přepisují tradiční představy o majetku.

Poslední šance pro Ukrajinu: Zbaví se konečně oligarchů?

11.08.2025, Autor: Josef Neštický

Nová studie Světové banky a Chicagské univerzity varuje, že pokud země po válce chce prosperovat, musí razantně rozbít starý obchodní řád, který již desítky let brzdí její rozvoj. Dokáže se ale vymanit z vlivu oligarchů a neefektivních státních kolosů, nebo zůstane uvězněna v minulosti?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Evropská unie nezvládá americký tlak

07.08.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Vedení Evropské komisi evidentně nezvládá vnější tlaky americké administrativy, ani vnitřní požadavky na změnu fungování EU. Původní cíl a smysl evropské integrace se poněkud zvrtnul a zcela se obrací naruby. Namísto pokračování v úsilí o zvyšování životní úrovně obyvatel dokonce hrozí v krátké době její výrazný propad.

Proč na všechno nadáváme: Paradox spokojenosti

06.08.2025, Autor: Marek Hájek

Žijeme v době, kdy máme více než kdy dřív stabilní práci, rostoucí mzdy, technologie na dosah ruky. Přesto si neustále stěžujeme na politiku, ceny nebo třeba sousedy. Proč je tomu tak, když podle průzkumů tři čtvrtiny z nás jsou se svým životem spokojeny?

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dobré a zábavné: Jak Duolingo dobývá svět jazyků zdarma

05.08.2025, Autor: Laura Šuleková

Představte si, že se učíte nový jazyk během cesty do práce, a ještě vás to baví. Duolingo, aplikace s ikonickou zelenou sovou, se stalo každodenním zvykem pro miliony lidí po celém světě včetně více než milionu Čechů. Jak se jim podařilo proměnit učení v hru?

Učitelé versus rodiče: Kdo dnes vychovává naše děti?

05.08.2025, Autor: red

Kdo má hlavní slovo ve výchově dětí, rodiče, nebo učitelé? V Česku se stále více mluví o napětí mezi těmito dvěma klíčovými pilíři vzdělávání a vývoje dětí. Zatímco rodiče čelí ekonomickým tlakům a očekávají od škol individuální přístup, učitelé se potýkají s rostoucím stresem a ztrátou autority.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Před 30 lety výplata stačila: Dnes je nájem luxusem

04.08.2025, Autor: Marek Hájek

Před třemi desetiletími jste za průměrnou výplatu zvládli uživit rodinu, zaplatit bydlení a ještě si něco odložit. Dnes se mnozí Češi potýkají s tím, že ani na základní potřeby, jako je nájem, jejich příjem nestačí. Co se změnilo?

Tesla pod palbou: Je Autopilot hrozbou, nebo budoucností?

04.08.2025, Autor: Marek Hájek

V srpnu otřásl světem technologií verdikt floridského soudu, který shledal Teslu částečně vinnou za smrtelnou nehodu z roku 2019, při níž sehrál klíčovou roli systém Autopilot. Je to první takové rozhodnutí, které může změnit pravidla hry pro autonomní řízení. Co to znamená pro budoucnost Tesly a bezpečnost na silnicích?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama