Indikátor PMI, mapující podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu klesl na nejnižší úroveň od října 2020.
Jakkoliv se souhrnný indikátor drží na úrovní 50 bodů, což signalizuje pokračující růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu, tak květnový průzkum vydává varovný signál skrze urychlující se propad nových zakázek. Výrobci ve zpracovatelském sektoru nicméně zůstávají optimističtí ohledně výhledu výroby na příštích dvanáct měsíců, na výhled nicméně dopadají přetrvávající problémy v zásobování a válka na Ukrajině.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu klesl z úrovně 54,4 na 52,3, což je nejnižší hodnota od října 2020. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 54,1.
Na situaci v tuzemském zpracovatelském průmyslu dopadají trvající komplikace v zásobování a válka na Ukrajině. Průzkum hlásí, že se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu prohloubil propad nových zakázek, jež klesly třetí měsíc v řadě. Pokles nových zakázek byl v květnu nejprudší od června 2020, do situace se promítá válka na Ukrajině a potíže v automobilovém průmyslu. Exportní objednávky hlásí za květen též nejprudší pokles téměř za dva uplynulé roky.
Výroba dle průzkumu PMI v květnu mírně rostla, nicméně tíží ji slábnoucí poptávka od zákazníků a také nedostatek potřebných surovin. Roste také zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu, květnový nárůst zaměstnanosti byl ale nejslabší za uplynulých sedm měsíců.
Náklady ve zpracovatelském průmyslu i nadále výrazně rostou, byť květnový průzkum hlásí nejmírnější tempo za uplynulé tři měsíce. Náklady se zvyšují pod vlivem cen pohonných hmot, což se promítá do nákladů na dopravu, rostou ale také ceny energií, oceli i obalového materiálu. Výrobci se snaží přenést vyšší náklady do prodejních cen pro své odběratele: růst prodejních cen se v květnu sice zmírnil, i tak byl ale třetí nejprudší za celou historii průzkumu pro český zpracovatelský průmysl.
Pokles PMI indikátoru v tuzemském zpracovatelském průmyslu byl pro květen očekáván, realita nicméně hlásí prudší pokles souhrnného indikátoru, než předpokládal finanční trh. Nové zakázky klesly třetí měsíc v řadě, což pro nejbližší období rozhodně nevykresluje optimistický obrázek, jakkoliv tuzemští výrobci do příštích dvanácti měsíců i nadále očekávají růst výroby.
Pesimistické signály hlásí také PMI průzkum z polského zpracovatelského průmyslu a pokles nových zakázek v českém zpracovatelském průmyslu v tomto kontextu nepředstavuje výjimku.
Průzkumy z ekonomiky signalizují, že po velmi slušném růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí bude ve druhém čtvrtletí následovat ochlazení a v případě české ekonomiky se jako hodně pravděpodobný scénář rýsuje mezikvartální pokles HDP.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: KNKTR