Apogeo
Reklama

Komentář: Dotace na pohonné hmoty jsou chiméra

06.04.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář: Dotace na pohonné hmoty jsou chiméra

Vysoké ceny pohonných hmot jsou samozřejmě nepříjemné. Likvidují zažité vzorce chování, odčerpávají z rozpočtů domácností, firem i rozpočtů veřejných (tedy opakovaně z rozpočtů nás všech) více peněz, než na kolik jsme byli zvyklí.
Vcelku pravidelně se proto od zahájení ruské agrese proti Ukrajině, která vystřelila ceny ropy, ozývá volání po dotování nafty a benzinu. Na první pohled to dává možná smysl – stát to zaplatí a lidé ušetří. Na druhý pohled se ale ukáže, že je to nerealizovatelné. Proč?
V České republice se rožně spotřebuje zhruba 8 miliard litrů pohonných hmot, z toho 6 miliard litrů nafty a 2 miliardy litrů benzinu (v roce 2021 to bylo přesně 6,050 miliardy litrů nafty a 2,008 miliardy litrů benzinu).
To máme zhruba 500 milionů litrů nafty a 166 milionů litrů benzinu měsíčně.
Tak, a teď si vezměme otázku: O kolik bychom chtěli stávající ceny snížit? O 10 korun? To by dělalo měsíční účtenku pro státní rozpočet ve výši 6,67 miliardy Kč. Samozřejmě za předpokladu, že by české čerpací stanice v pohraničí nevzali úrokem řidiči z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. To, že tento předpoklad stojí na hliněných nohou, nemusím dodávat.
Každý, kdo prosazuje dotování cen pohonných hmot si, vyjma přemýšlení nad tím, jak tuto ne zcela triviální operaci transferu peněz z veřejných rozpočtů udělat, tak může počítat náklad s jednoduchým vzorečkem:
MĚSÍČNÍ NÁKLADY = (500.000.000 x N) + (166.000.000 X B)
Kde za N dosaďte dotaci v Kč za 1 litr nafty a za B dotaci v Kč za 1 litr benzinu. Pokud byste chtěli dotovat ceny více měsíců, násobte výsledek tímto počtem měsíců. Pokud by to mělo být celoročně, násobte dvanácti.
Pak se podívejte na stav veřejných financí, na to, co před českými veřejnými financemi stojí (dozvuky covidu, humanitární krize spojná s válkou na Ukrajině, české předsednictví) a musíte realisticky konstatovat, že na to veřejné finance v aktuální kondici zkrátka nestačí. Protože veřejné finance nejsou peníze státu – jsou to vaše peníze, které zaplatíte na daních teď, nebo v podobě dluhu v budoucnu, ale zato s úroky.
ALEŠ ROD, je ekonom a vysokoškolský pedagog, působí jako ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama