e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak digitalizace chrání životní prostředí? Příkladem jsou online média

31.08.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak digitalizace chrání životní prostředí? Příkladem jsou online média

Dle dat Eurostatu v roce 2021 používalo internet (alespoň jednou během tří měsíců před datem průzkumu) přibližně devět z deseti (89 %) lidí v EU ve věku od 16 do 74 let.

Mezi nejoblíbenější způsoby využití patřily kulturní aktivity, mimo jiné čtení online zpráv. Ty četlo 72 % uživatelů internetu. Jedná se tak o jeden z případů, kdy mezi benefity digitalizace patří mimo jiné i ochrana životního prostředí.

Právě přechod zpravodajských portálů do online prostoru s sebou totiž přináší snížení spotřeby papíru a v důsledku tedy šetrnější přístup k životnímu prostředí. Příčinu tohoto procesu je však třeba hledat v rozvoji moderních mobilních telefonů a počítačů, které vůbec popisovaný rozmach online médií umožnily. V důsledku se pak jedná o krásný příklad toho, jak inovace vytvořené volným trhem a změny chování spotřebitelů pomáhá zachovat kvalitu životního prostředí, ať už úmyslně, nebo ne.

Česká republika v popředí, západ zaostává

Mezi členskými státy EU byl nejvyšší podíl uživatelů internetu, kteří čtou zprávy online, zaznamenán ve Finsku (93 %), Litvě, Česku (obě země 92 %), Chorvatsku a Řecku (obě země 90 %). Nejnižší využívání bylo zaznamenáno v Rumunsku (59 %), Německu (62 %), Francii (63 %), Itálii (64 %) a Belgii (67 %).

I v tomto ohledu můžeme pozorovat tradiční rozdíly mezi západními a východními evropskými státy. Nicméně s tím rozdílem, že zde zaostávají paradoxně více digitalizované a bohatší země jako Německo, Francie nebo Belgie. V porovnání s nedávno publikovaným DESI Indexem, jenž měří míru digitalizace členských států se proto jedná o zajímavý kontrast.

Digitální vzdělávání

Jak již bylo zmíněno, digitalizace s sebou přináší i pozitivní environmentální účinky. Jev popisovaný konkrétně v tomto článku pak vysoce koreluje se vzdělaností populace, kdy lidé s vysokým formálním vzděláním obecně častěji používali internet ke „čtení online médií“ než ti (85 %), kteří takového vzdělání nedosáhli (57 %). 

Řešením jistě není bezmyšlenkovitě zavádět další povinné hodiny IT výuky, nebo digitálních dovedností na státních školách. Pomoci by mohlo spíše obecná digitalizace již stávající výuky, tedy např. přesunutí klasických papírových učebnic a dalších pomůcek do online prostoru. Nejenže tento proces naučí společnost lépe využívat digitální technologie od mladého věku, ale dokonce pomůže šetřit životní prostředí v dalším aspektu našeho života.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama