Evropská Unie byla založena mimo jiné i jako instituce, která má odbourávat bariéry mezinárodního obchodu a propojit tak evropské ekonomiky. Takto velkorysá ovšem vždy nebyla k nečlenským zemím.
I když postupně celní a jiné bariéry v zemědělství a průmyslu odbourává, v oblasti digitální ekonomiky jich začíná přibývat.
V první řadě je třeba poznamenat, že současná globální politická situace toto chování do jisté míry ospravedlňuje. V posledních letech můžeme pozorovat čínskou obchodní expanzi, jež sebou kromě investic přináší i značné bezpečnostní riziko. Určitá míra certifikace a standardů kyberbezpečnosti je tedy z určitého pohledu žádoucí. Avšak v této oblasti hraje možná ještě větší vliv správná komunikace.
Role nejistoty
I když totiž mohou být obchodní politiky mířeny primárně na čínské produkty a firmy, ostatní zahraniční investoři mohou tyto snahy snadno vidět jako začátek nové vlny ‘digitálního protekcionismu‘ a v důsledku tak omezit své investice do členských států
Ostatně podobnou situaci jsme mohli sledovat v období obchodních válek, iniciovaných americkým prezidentem Donaldem Trumpem, mezi USA a EU. I když byly reciproční opatření EU relativně slabého charakteru, vedly přesto k poměrně výraznému poklesu přímých zahraničních investic. Dle názorů mnoha expertů právě kvůli obavám z nové vlny protekcionismu a de facto tedy z tehdy panující nejistoty.
Klíčem je diskriminace
V sektoru digitálních technologií panuje jednoznačná dominance amerických firem. Jejich služby a produkty jsou pro úspěšný rozvoj evropské digitální ekonomiky naprosto klíčové. V případě, že budou tyto firmy od svých investic odstrašeny prostřednictvím unijní digitální legislativy, Evropa nepřijde pouze o finanční přínosy jejich investic. Přijde také o cenné znalosti a postupy, jenž tyto firmy přináší.
V tomto ohledu je tedy nutné vydat jasné záruky, jež jednoznačně zaručí co nejnižší investiční bariéry pro americké společnosti. Možností je hned několik – ať už zavedení výjimek pro americké společnosti v unijní digitální legislativě anebo uzavření kompletně nové dohody a spolupráci v oblasti digitální ekonomiky. Nejistotu je totiž v dnešní době třeba odbourávat, nikoliv posilovat.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA