e-news.cz - kurzy
Reklama

EU usiluje o digitální soběstačnost. Ta však může vyústit v pokles zahraničních investic

17.08.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
EU usiluje o digitální soběstačnost. Ta však může vyústit v pokles zahraničních investic

Evropská Unie byla založena mimo jiné i jako instituce, která má odbourávat bariéry mezinárodního obchodu a propojit tak evropské ekonomiky. Takto velkorysá ovšem vždy nebyla k nečlenským zemím.

I když postupně celní a jiné bariéry v zemědělství a průmyslu odbourává, v oblasti digitální ekonomiky jich začíná přibývat. 

V první řadě je třeba poznamenat, že současná globální politická situace toto chování do jisté míry ospravedlňuje. V posledních letech můžeme pozorovat čínskou obchodní expanzi, jež sebou kromě investic přináší i značné bezpečnostní riziko. Určitá míra certifikace a standardů kyberbezpečnosti je tedy z určitého pohledu žádoucí. Avšak v této oblasti hraje možná ještě větší vliv správná komunikace.

Role nejistoty

když totiž mohou být obchodní politiky mířeny primárně na čínské produkty a firmy, ostatní zahraniční investoři mohou tyto snahy snadno vidět jako začátek nové vlny ‘digitálního protekcionismu‘ a v důsledku tak omezit své investice do členských států

Ostatně podobnou situaci jsme mohli sledovat v období obchodních válek, iniciovaných americkým prezidentem Donaldem Trumpem, mezi USA a EU. I když byly reciproční opatření EU relativně slabého charakteru, vedly přesto k poměrně výraznému poklesu přímých zahraničních investic. Dle názorů mnoha expertů právě kvůli obavám z nové vlny protekcionismu a de facto tedy z tehdy panující nejistoty.

Klíčem je diskriminace

V sektoru digitálních technologií panuje jednoznačná dominance amerických firem. Jejich služby a produkty jsou pro úspěšný rozvoj evropské digitální ekonomiky naprosto klíčové. V případě, že budou tyto firmy od svých investic odstrašeny prostřednictvím unijní digitální legislativy, Evropa nepřijde pouze o finanční přínosy jejich investic. Přijde také o cenné znalosti a postupy, jenž tyto firmy přináší. 

V tomto ohledu je tedy nutné vydat jasné záruky, jež jednoznačně zaručí co nejnižší investiční bariéry pro americké společnosti. Možností je hned několik – ať už zavedení výjimek pro americké společnosti v unijní digitální legislativě anebo uzavření kompletně nové dohody a spolupráci v oblasti digitální ekonomiky. Nejistotu je totiž v dnešní době třeba odbourávat, nikoliv posilovat.
FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama