Podle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pro leden 2022 důvěra v českou ekonomiku po půl roce opět mírně vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 2,0 bodu na hodnotu 97,6 díky mírně pozitivnějšímu očekávání budoucího vývoje jak na straně podnikatelů, tak na straně spotřebitelů.
Pojďme si nejprve stručně vysvětlit co to vlastně konjukturální průzkum je. Souhrnný indikátor důvěry (neboli indikátor ekonomického sentimentu) nám zkrátka říká, jaká je vlastně nálada a očekávaní společnosti ohledně budoucího ekonomického vývoje v tuzemsku. Tento ukazatel se skládá ze dvou pilířů – očekávání podnikatelů a očekávání spotřebitelů. ČSÚ zároveň pohyb hodnoty indikátoru vyjadřuje bazickým indexem. Pohyb jeho hodnoty zjednodušeně odpovídá na otázku, zda byla celková nálada lepší či menší v porovnání s určitým minulým období. V případě konjukturálního průzkumu se tím minulým obdobím myslí dlouhodobý průměr naměřený v letech 2000 až 2020. V případě že hodnota indikátoru roste, nálada se zlepšuje a naopak.
Co tedy znamená, že se souhrnný indikátor důvěry v lednu 2022 meziměsíčně zvýšil o 2,0 bazického bodu na hodnotu 97,6? Zkrátka to, že se pozitivní očekávání ohledně ekonomického vývoje mírně zlepšila, ale stále jsme pouze na 97,6 % dlouhodobého průměru. A jak to vypadalo v uplynulých měsících? Nikoho asi nepřekvapí, že celý rok 2020 se v duchu dobré nálady rozhodně nenesl. Za nejvíce optimistický měsíc roku 2021 pak můžeme označit příchod léta, tedy červen, kdy se hodnota indikátoru dostala na 104 a pivní zahrádky už jely v plném proudu.
Sezónně očištěné indikátory důvěry (bazické indexy)
Zdroj: ČSÚ
Pozitivní zprávou ale v této chvíli je, že na začátku letošního roku rostla hodnota souhrnného indikátoru v obou jeho složkách – u podnikatelů i spotřebitelů. „V lednu se ve srovnání s minulým měsícem zvýšil počet domácností, které oproti minulému roku očekávají v následujících měsících vyšší útratu za velké nákupy. A to i přesto, že setrvale roste počet respondentů, kteří v následujícím roce očekávají zhoršení své finanční situace a obavy z růstu cen zůstávají na rekordní úrovni,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.
A jaká nálada panuje v podnikatelském sektoru? „V lednu se důvěra podnikatelů zvýšila zejména v průmyslu a ve stavebnictví. Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: Michael Fanta , ČSÚ