e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel VŠE: Opatření k snížení daní jsou obecně pozitivní, přicházejí ale v nevhodné chvíli

15.12.2020, Autor: Jaroslav Daňhel

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Daňhel VŠE: Opatření k snížení daní jsou obecně pozitivní, přicházejí ale v nevhodné chvíli

Současný stavy globálního světa staví před ekonomickou teorii a exekutivní sféru historicky nová, velmi vyostřená dilemata, která se zatím nedaří zvládnout odborné komunitě, natož politikům.


Již před posledním zesílením koronavirové pandemie se evropská ekonomika nacházela v nejhorší recesi za posledních devadesát let, navíc ve chvíli, kdy se dluhy evropských států vyšplhaly na rekordní úroveň a řešení dluhové krize se již zcela vymyká možnostem fiskalizace veřejnými financemi, použitým v roce 2007.
Ještě na přelomu milénia dosti oblíbená ideologie „welfare state“, podepřená tezí klasika, že z dlouhodobého hlediska jsme všichni mrtví a nemusíme se tedy bát dluhů, jinými slovy můžeme realizovat masivní nadspotřebu bez ohledu na aktuálně vytvořené reálné zdroje v ekonomice, již v minulé dekádě vystavila rozmařilé ekonomiky před velmi obtížně řešitelné problémy. Přesto, že následnou krizí determinovaná bolavá nevyhnutelnost přizpůsobit spotřebu a zejména tu založenou na příjmech z veřejných financí, při řešení současných koronavirových dilemat je většinově v celosvětovém měřítku dávána opět přednost masivním státním zásahům, prováděným navíc mnohdy narychlo a chaoticky.
Dilemata domácí provenience se v současnosti demonstrují v rámci diskuse o úpravě daňové soustavy směrem k významnému snížení daní. Rozdíl mezi pravicovou a levicovou politikou je dán mírou přerozdělovacích procesů v ekonomice, pravicové části politického spektra by tudíž úprava měla konvenovat, neboť její realizace by významné snížení přerozdělování znamenala. Na námitku, že na úpravě nejvíce vydělají vysokopříjmové skupiny obyvatel, lze pohlížet i jako na další krok ke mzdové denivelizaci. V tomto ohledu zatím patříme k zemím se stále ještě vysokou mírou platové nivelizace. Navíc lze vcelku věrohodně předpokládat, že vysokopříjmové kategorie budou část zvýšených příjmů investovat – buď přímo, anebo prostřednictvím institucionálních investorů v ekonomice, a tak přispějí k budoucímu ekonomickému růstu. Připravovaná úprava bude pozitivně působit i ke snižování zdanění práce, což je z hlediska konkurenceschopnosti ekonomiky dlouhodobě žádoucí.
Jako populistické stigma ovšem působí fakt, že úprava je připravována k realizaci v době, kdy vláda předpokládá nejvyšší deficit veřejných financí v dějinách České republiky. Národní rozpočtová rada v této souvislosti upozornila, že snižování daní bez významnějších úspor na straně výdajů povede k aktivaci dluhové brzdy již kolem roku 2025. Dluhová brzda stanovuje maximální přípustný poměr dluhu sektoru veřejných institucí k HDP na padesát pět procent.
Vláda v čase ještě dobré kondice ekonomiky rozpustila většinu rezerv a úspor na horší časy. Nesnižovala státní dluh, naopak dosti masívně navýšila mandatorní výdaje a významně zvýšila podíl úředníků a lidí závislých na veřejných financích, celkem jich je na státní výplatnici víc jak 480 tisíc. Neorganická, státem organizovaná podpora zadlužování podle bonmotu J. M. Keynese má za následek zadlužení i evidentně nebonitních dlužníků, u kterých muselo být od počátku zřejmé, že nemají šanci úvěry splatit.
Tyto faktory vytvářely vnitřní nerovnováhu ekonomiky v době, kdy již celý svět mířil do globální recese. Navíc vláda namísto snižování pokračovala naopak ve zvyšování rozpočtových výdajů, pohříchu zejména těch nesystémových (sleva na jízdném, aktuálně rouškovné atd.) a nekorespondujících se současnými reálnými možnostmi ekonomiky (zvyšování počtu státních zaměstnanců, zvyšování mandatorních výdajů atp.).
A poté přišel na začátku roku první úder koronavirové pandemie spojený s restrikcemi, vedoucími až k vypínání ekonomiky. Za viníka všech ekonomických obtíží se označil nepřátelský vir. Je ale stěží oddiskutovatelné, že problémy plynoucí z porušování rovnováhy by nastaly i tak.
Dnes, téměř o rok později, si drtivá většina obyvatel i politiků dává hospodářské problémy do souvislosti právě s pandemií a nebere v potaz, že i bez ní bychom se dnes patrně stále ještě nacházeli v recesi. Sporný trend hospodářské politiky přesto pokračuje i v těchto dnech. Politici se snaží ekonomice pomoci, neumí to ale jinak než masivními státními zásahy, chaotickým přerozdělováním a deficitním financováním. Je otázka, jak dlouho to takhle půjde.
A i když snaha o snížení daní představuje pozitivní počin v budoucí prospěch ekonomiky, zůstává otázkou, zda jeho motiv byl myšlen právě takto.
Foto: pixabay.com


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama