Kvůli stále se zvyšující energetické náročnosti technologií a především rozvíjející se umělé inteligenci stoupá spotřeba elektrické energie velkých firem. Nicméně stejně jako některé státy i tyto firmy se zavázaly k ambiciózním dekarbonizačním plánům. Z těchto důvodů se Amazon, Google a Microsoft rozhodli vsadit na jadernou energii.
„Jaderná energie je jediný spolehlivý zdroj bezuhlíkové energie, která dokáže poskytovat dodávky každou hodinu každého dne.“ Takto se vyjádřil Joe Dominguez, generální ředitel společnosti Constellation, která uzavřela dohodu o dodávkách energie se společností Microsoft.
Podobnou dohodu letos na jaře uzavřela společnost Amazon s Talen Energy a nyní si i společnost Google zajistila dodávky z jaderné elektrárny tím, že uzavřela dohodu se společností Kairos Power.
Společnost Google popisuje, že jde o technologii modulárních jaderných reaktorů s chladícím systémem založeným na roztavených solích. Tato nová technologie stavby modulárních reaktorů umožňuje mnohem rychlejší konstrukci než u starších typů jaderných bloků a také je výrazně jednodušší zde rozšířit výrobu. Tato technologie by také měla být bezpečnější než reaktory chlazené vodou.
Nyní se čeká především na schválení úřady, aby se tyto projekty mohly začít realizovat, i když samotná stavba reaktorů ještě několik let potrvá.
Obecně se zdá, že jaderná energie je řešení ke splnění nízkouhlíkových závazků. Také v EU se kdysi problematické jaderné energii dostává stále lepšího postavení. Do určité míry i díky České republice. Nyní se evropští ministři shodli na tom, že je třeba podpořit jadernou energii jako součást boje proti změnám klimatu.
Proti tomu se postavily některé země, které mají tradičně odpor k jaderné energii, jako je Rakousko, Německo a Dánsko. Podle Financial times rakouská ministryně pro klima Leonore Gewessler tento postoj vysvětlovala takto: „Vidíme, že jadernou energii udržuje při životě obrovské množství veřejných peněz, aniž by šlo o ekonomicky životaschopný obchodní model, a zároveň vidíme, že náklady na obnovitelné zdroje se enormně snižují. Vložme peníze tam, kde je nákladově nejefektivnější řešení – a to jsou obnovitelné zdroje.“
Pokud paní ministryně hledá životaschopný obchodní model pro jadernou energii, zdá se, že tyto velké společnosti, jej našly. Pokud se technologické firmy rozhodly vložit důvěru do jádra, mají tento krok jistě dobře promyšlený a pokládají jej za nejvýhodnější alternativu. Je tedy jen logické, když Evropa také umožní jednotlivým státům využít jadernou energii jako jednu z možností, jak splnit své závazky.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda