Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.
Simon Abundance Index měří vztah mezi populačním růstem a dostupností zdrojů, přičemž poslední data z roku 2023 ukazují, že zásoby klíčových zdrojů jsou o 509,4 % dostupnější než v roce 1980. Tento růst poukazuje na zvyšující se efektivitu ve využívání a substituování přírodních zdrojů.
Graf: Simon Abundance Index: 1980–2023 (1980 = 100)
Zdroj: Human progress
Index pro rok 2023, dosahující hodnoty 609,4 ilustruje, jak inovace a zlepšené technologie umožňují efektivnější a produktivnější získávání a zpracování zdrojů. Vše je přitom pouze důsledkem liberálně ekonomického společenského systému. Tržní principy, jako je konkurence nebo mechanismy cenového signálu totiž stimulují technologický pokrok a efektivnější využití zdrojů. To vede k větší produkci na jednotku zdroje, čímž se zvyšuje jejich dostupnost a snižuje reálná cena. Konec konců, “lidská mysl je tím největším zdrojem”, jak slavně prohlásil ekonom Julian Simon.
Zjištění Simon Abundance Indexu 2024 poskytují optimistický pohled na dostupnost zdrojů a vyzývají k přehodnocení tradičních názorů na vliv populačního růstu spojeného s nedostatkem zdrojů. Zvýšená dostupnost zdrojů spolu s růstem populace naopak ukazuje na trend “super hojnosti”.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA