Obchod EU s Ruskem byl po ruské invazi na Ukrajinu silně ovlivněn evropským omezením dovozu a vývozu některých výrobků. Dopady těchto opatření se projevily zejména v posledních měsících.
Nejpatrnější je pokles exportu v oblasti hardwarových a softwarových technologií, které by mohly Rusku sloužit v jeho válečných snahách. Naopak nejvýznamnější omezení importu zažívají země EU v oblasti pohonných hmot a paliv, jejichž produkce tvoří dominantní část ruské ekonomiky.
Vzhledem k sezónně očištěným hodnotám klesl vývoz i dovoz výrazně pod úroveň zaznamenanou před ruskou invazí. Podíl Ruska na dovozu mimo EU klesl od února 2022 do září 2022 z 6,4 % na 3,8 %. Ve stejném období se vývoz mimo EU do Ruska snížil z 2,3 % na 1,1 %. Deficit obchodní bilance EU s Ruskem, dosáhl v březnu 2022 vrcholu ve výši 19,6 mld. EUR, poté se postupně snižoval a v září 2022 činil 9,7 mld.
Při pohledu na podíl Ruska na dovozu šesti klíčových produktů mimo EU je patrný výrazný pokles u uhlí, zemního plynu, ropy, hnojiv a železa a oceli, zatímco u niklu se podíl mírně zvýšil. Největší pokles byl zaznamenán zejména u uhlí (ze 45 % v roce 2021 na 13 % ve třetím čtvrtletí roku 2022), zemního plynu (z 36 % na 18 %), hnojiv (z 29 % na 17 %) a železa a oceli (z 16 % na 5 %).
Graf: Evropský obchod s Ruskem
Zdroj: Eurostat
Nutné je ovšem zdůraznit, že většina sankcí, které tento pokles způsobily se vztahují pouze na přímý export a import mezi Ruskou federací a státy Evropské unie. Je tudíž velice pravděpodobné, že ruský export si cestu do EU najde prostřednictvím jiných zemí, například bývalých republik Sovětského svazu a časem může nakonec tato oklika jistou část ztraceného exportu dorovnat.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA