e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Evropská regulace poškodí americké digitální firmy a nijak nepomůže těm evropským

05.06.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Evropská regulace poškodí americké digitální firmy a nijak nepomůže těm evropským

Poškozovat americké podniky není totéž jako pomáhat evropským.

V kombinaci s dalším novým zákonem o digitálních službách (DSA), bude zákon o digitálních trzích (DMA) pravděpodobně stát americké technologické společnosti až 50 miliard dolarů, a to čistě kvůli nové, obrovské zátěži spojené s dodržováním dodatečných předpisů, nemluvě o dopadu na chuť těchto společností investovat v Evropě. Takové omezení Silicon Valley však nijak nepodpoří inovace v Evropě.

Pokud chce EU jakkoliv dlouhodobě podpořit evropský technologický sektor, tak to zcela jistě není správný způsob. Aby se podnikatelům a průkopníkům nových technologií dařilo, potřebují příznivé prostředí s nízkými daněmi a rozumnými a spolehlivými předpisy. EU je ztělesněním pravého opaku: divoce nepředvídatelných regulačních výpadů za účelem získání relevance a signalizace ctnosti, spolu s ochotou přímo napadat inovativní společnosti podle libosti a s řadou zásadních nepochopení fungování tohoto odvětví.

DMA poškodí evropské spotřebitele tím, že vytvoří překážky pro globální společnosti, které chtějí působit v Evropě, investovat do ní a expandovat. Její dopad jde ale ještě dál. Americké technologické společnosti jsou trestány za svůj raketový úspěch. Když jsou napadány, trpí tím všichni jejich zákazníci – v Americe, Evropě i ve zbytku světa. Inovace budou potlačeny a náklady se přenesou na spotřebitele.

EU doufá, že zavedení přísných omezení pro aktivity amerických technologických gigantů v Evropě prostřednictvím zákona o digitálních trzích (DMA) podpoří růst a inovace v Evropě a přivede novou generaci prosperujících evropských technologických startupů. DMA však také otevírá cestu čínským společnostem, jako je majitel TikToku Bytedance, k silnějšímu prosazení se na kontinentu, což však regulační orgány na obou stranách Atlantiku často opomíjejí.

Brusel by měl tento postup odmítnout a upustit od křečovitého protekcionismu. Místo toho by se měl vážněji pokusit umožnit evropskému technologickému sektoru organický rozkvět tím, že minimalizuje své regulační výpady a vyšle signál, že Evropa je otevřená podnikání. 

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama