e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Co stálo za prudkým oslabením české koruny?

16.02.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Co stálo za prudkým oslabením české koruny?

Česká koruna dne 8. 2. během jediného dne oslabila z 24,95 czk/eur na 25,25 czk/eur, tedy o 1,2 %. Co za tímto prudkým propadem kurzu české koruny v poměru k euru stálo? A bude koruna oslabovat i nadále?

Skokový propad kurzu koruny vůči euru bezprostředně po zasedání ČNB

Zdroj: Michal Brožka

Ekonom Petr Bartoň dokonce poznamenává, že koruna takto oslabila za pouhé tři odpolední hodiny. Na jakou událost tedy devizový trh reagoval? Inu odpovědí je, že se jedná zejména o odezvu trhu na měnověpolitické zasedání ČNB. Šest členů bankovní rady zvedlo ruku pro snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, což znamená, že klíčová 2T repo sazba od tohoto dne činí 6,25 %.

Změna výše úrokových sazeb ovlivňuje atraktivitu zahraničních finančních investic v tuzemsku. Zatímco vyšší úrokové sazby onu přitažlivost takových investic zvyšují, nižší sazby je zase snižují. Právě tím lze vysvětlit oslabení koruny. Dalším důležitým faktorem je však tzv. úrokový diferenciál. Ten v zásadě měří rozdíl mezi úrokovými sazbami jednotlivých centrálních bank. Ne každé zvýšení úrokových sazeb musí nutně znamenat posílení kurzu domácí měny, často je tomu přímo vice versa. Záleží totiž také na tom, zda daná centrální banka zvýšila úrokové sazby relativně více než jiné měnové autority, a tím úrokový diferenciál prohloubila. A zda zvýšila sazby více, než jaký růst byl tržními agenty očekáván.

Lze však polemizovat o tom, zda pokles úrokových sazeb o 0,5 p. b. nebyl již do kurzu koruny dříve zaceněn. Finanční trh totiž již předtím s takovým poklesem úrokových sazeb ČNB počítal. Petr Bartoň tvrdí, že značnou část oslabení koruny lze připsat na vrub následného projevu guvernéra Aleše Michla, který představil novou makroekonomickou prognózu, dle níž na tom v blízké budoucnosti bude česká ekonomika ještě hůře, než se očekávalo.

ČNB ve své zimní prognóze očekává, že po počátečním oslabení bude koruna mírně posilovat, když bude kurz reflektovat příznivý vývoj běžného účtu platební bilance ČR. Posílení koruny však bude následně utnuto snižujícím se úrokovým diferenciálem vůči eurozóně. Z této nové prognózy vyplývá, že by průměrná hodnota kurzu koruny vůči euru v roce 2024 měla činit 24,6 czk/eur.

Štěpán Drábek, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama