e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny zemědělských produktů jsou v EU na vzestupu

11.10.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Ceny zemědělských produktů jsou v EU na vzestupu

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 výrazně narušila světové zemědělské trhy. Rusko a Ukrajina byly přitom do začátku války významnými vývozci obilovin, kukuřice, olejnin (zejména slunečnice) a zemědělských hnojiv. Ceny zemědělských produktů také tlačí nahoru pokračující energetická krize, které mimo jiné souvisí s dlouhotrvajícím vojenským konfliktem.

V porovnání s druhým čtvrtletím roku 2021 a druhým čtvrtletím roku 2022 vyskočila průměrná cena zboží a služeb aktuálně spotřebovávaných v zemědělství (tj. vstupů nesouvisejících s investicemi) u stejného „koše“ vstupů o 36 %. V rámci tohoto koše došlo k výraznému nárůstu cen hnojiv a půdních přídavků (+116 %) a energií a maziv (+61 %).

Ve stejném období prudce vzrostla i průměrná cena zemědělských produktů jako celku (+25 %) u stejného „koše“ produktů. Zvláště prudce vzrostly ceny obilovin (+68 %), olejnatých semen a olejnatých plodů (+59 %) a vajec (+45 %). 

Baltské státy na nelichotivých příčkách

V každém členském státě se také meziročně v porovnání 2. čtvrtletí 2021 a 2. čtvrtletí 2022 zvýšila průměrná cena jak vstupů nesouvisejících s investicemi, tak zemědělské produkce. Nejprudší tempo růstu průměrné ceny zemědělské produkce v tomto období bylo zaznamenáno v Litvě (+65 %), Estonsku (+53 %) a Maďarsku (+43 %). Naopak relativně nejmenší míry růstu byly zaznamenány v Dánsku (+7 %), na Maltě a v Portugalsku (obě země +12 %). Nejvýraznější tempo růstu průměrné ceny vstupů nesouvisejících s investicemi bylo pak zaznamenáno opět v Litvě (+91 %) a dále Lotyšsku (+62 %) či Chorvatsku (+50 %). 

Právě trojice baltských států patří mezi státy s jednou z nejvyšších měr inflace v celé EU. Mezi klasické monetární tlaky, které panují v eurozóně se pak navíc kvůli válce na Ukrajině přidal i nabídkový tlak, který ještě více ztíží obnovu místních ekonomik.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama