Apogeo
Reklama

Loňský propad peněz pro vysoké školy zastavil investice

01.11.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Loňský propad peněz pro vysoké školy zastavil investice

Do výzkumu a vývoje na vysokých školách šlo loni o čtvrtinu méně peněz než v roce 2015.

Projevilo se to hlavně v investicích, na které mohly školy utratit jen zhruba šest set padesát milionů korun. O rok dříve to bylo více než šest miliard korun. Mzdové i ostatní běžné náklady zůstaly zhruba stejné. Příčinou propadu byl úbytek peněz z evropských zdrojů na přelomu dvou programových období. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Na výzkum a vývoj měly v roce 2015 vysoké školy 22 miliard korun, v roce 2016 jen 16,4 miliardy, tedy o více než 25 procent méně. Důvodem bylo nižší čerpání evropských peněz. „Rok 2016 můžeme pokládat za jakési dno, mezidobí mezi tím, kdy doběhlo jedno programové období a startovalo další,“ vysvětlil Marek Štampach z odboru statistik rozvoje ČSÚ. Minulý operační program skončil v roce 2013, peníze z něj se dočerpávaly ještě v roce 2015. Následoval program na léta 2014–2020, projekty k čerpání peněz měly ale určité zpoždění. Právě to způsobilo propad financí na výzkum a vývoj v roce 2016, který postihl i vysoké školy. Zatímco v roce 2015 měly díky evropským fondům 6,9 miliardy korun, v roce 2016 to bylo jen 800 milionů. „V letech 2012 až 2015 z Evropské unie přiteklo do vysokoškolského sektoru více než třicet miliard korun,“ řekl dále Štampach.

Nižší peníze do výzkumu a vývoje na vysokých školách se promítly hlavně do výdajů na investice. V roce 2016 na ně šlo jen zhruba 650 milionů korun, zatímco o rok dříve to bylo 6,2 miliardy. „Tím jsme se vrátili na úroveň let 2005 až 2010,“ sdělil dále Štampach. V období let 2005 až 2010 byly výdaje vysokých škol na investice ve výzkumu mezi 700 miliony a jednou miliardou, v roce 2011 stouply na 3,8 miliardy a v následujících letech se pohybovaly mezi 5 a 7,3 miliardy.

Kromě evropských peněz jdou na výzkum a vývoj na vysokých školách také prostředky ze státního rozpočtu a z podnikatelské sféry. Ty státní rok od roku rostly, v roce 2016 činily 14,2 miliardy korun. „Podnikatelské zdroje v České republice nejsou zásadním zdrojem příjmu vysokých škol, v posledních letech to bylo kolem 900 milionů,“ doplnil Štampach. Tyto peníze platí zejména na výzkumy na zakázku, a to hlavně na technických vysokých školách.

Peníze z EU v minulosti podpořily vznik výzkumných center. V Česku jich v roce 2016 bylo celkem 48, z toho 28 na vysokých školách. V těch vysokoškolských na konci minulého roku pracovalo zhruba 2 700 lidí, z toho dvě třetiny tvořili muži. „Všechna nová výzkumná centra jsou zaměřena na technické nebo přírodní vědy, žádné z nich nemá zaměření na společenské či humanitní vědy,“ řekl Štampach.

V roce 2016 šlo do oblasti výzkumu a vývoje více než 80 miliard korun, z toho 28,5 miliardy ze státního rozpočtu. Objem státních peněz do výzkumu a vývoje poroste, v příštím roce to bude 35,6 miliardy korun. Podle místopředsedy vlády pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka je nutný také růst financí ze soukromého podnikatelského sektoru.

ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Investiční zlato a zvláštní režim DPH. Co jste možná nevěděli?

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Zlato je stále populárnější investicí, a to nejen mezi jednotlivci, ale také mezi firmami. Díky své stabilní hodnotě a ochraně proti inflaci je považováno za bezpečný přístav v nejistých ekonomických časech. Investiční zlato se navíc řídí specifickými daňovými pravidly, která mohou být pro investory výhodná.

V Praze se investování nebojí. Zkušenost s ním má více než 71 % občanů

30.01.2025, Autor: Z blogosféry

Napříč regiony vede Praha ve zkušenostech s investováním. Celkem 71,5 % obyvatel Prahy má nějakou zkušenost s investicemi, zatímco na Moravě a v Čechách je to 59 %. Tento rozdíl se odráží i v přístupu k riziku: zatímco třetina obyvatel Moravy a Čech preferuje nižší výnos s menším rizikem, Pražané jsou ochotni riskovat více v naději na vyšší zisky.

Co očekávat od roku 2025 ve světě investic? V centru dění bude umělá inteligence i Donald Trump

15.01.2025, Autor: Z blogosféry

Právě začínající rok 2025 přinese světu i investorům řadu výzev, ale zároveň i příležitostí. Vysoké ocenění trhů a všeobecná "risk-on" nálada velí k opatrnosti. Na druhou stranu tzv. býčí trh nikdy neumírá na délku, ale musí ho něco zabít, nejčastěji se hovoří o "černé labuti". A letos by taková mohla přiletět spíše z politické než z ekonomické sféry. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak na investování v roce 2025: Tipy pro chytřejší správu portfolia

02.01.2025, Autor: Z blogosféry

Rok 2025 přináší pro investory celou řadu příležitostí i výzev. Globální ekonomika se zotavuje z nedávných otřesů, technologické inovace nabírají na obrátkách a trhy se dynamicky vyvíjejí. Tento článek nabízí praktické rady pro investory, kteří chtějí optimalizovat své portfolio a využít aktuální trendy.

MiCA a digitalizace finančního trhu: budoucnost digitálních investic v Čechách

15.12.2024, Autor: Z blogosféry

Minulý týden byl schválen zákon o digitalizaci finančního trhu, který spolu s evropskou regulací MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation) otevírá novou kapitolu pro český investiční trh. MiCA přináší jednotná pravidla pro kryptoměny napříč Evropskou unií, zvyšuje ochranu investorů a zajišťuje větší důvěru v digitální aktiva.

Téměř 80 % vysokoškolsky vzdělaných lidí má zkušenost s investováním

30.11.2024, Autor: Z blogosféry

Investování láká stále více Čechů, jejich přístup k němu však často ovlivňuje dosažené vzdělání. Z průzkumu platformy InvestBay vyplývá, že alespoň jednou investovalo 78 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, zatímco u těch se základním vzděláním nebo výučním listem to není ani polovina.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak zhodnotit své finance i v pozdějším věku?

04.10.2024, Autor: Z blogosféry

Obecně platí, že čím dříve začneme investovat, tím větší výhodu máme. Čas skutečně hraje v náš prospěch, zejména pokud jde o dlouhodobé zhodnocení investic. To ale neznamená, že by člověk, který se k investování dostal až v pozdějším věku, neměl začít.

Bezpečí nade vše: Spořicí účet jako záchranná brzda

05.09.2024, Autor: red

Hlavní kouzlo spořicího účtu spočívá v jeho bezpečnosti. Peníze, které na něm máte uložené, jsou chráněny, a to nejen před vaší vlastní impulzivností utratit je za nejnovější technologický výstřelek nebo dovolenou na poslední chvíli, ale také před riziky, která přináší volný trh. Ať už přijde bouřlivá ekonomická situace nebo nečekaný pokles hodnoty investic, peníze na spořicím účtu jsou stále tam, kde mají být. Žádné velké výkyvy, žádné zbytečné riziko – jen klidné zhodnocování vašich úspor.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama