Životní úroveň své domácnosti vnímá jako pozitivní více než polovina občanů České republiky.
V rámci posledních průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění dosahuje hodnocení nejpozitivnějších čísel od začátku jejich provádění. Naopak jako špatnou hodnotí situaci své domácnosti pouze o něco více než desetina Čechů. Vysoké úrovně dosahuje rovněž hodnocení hospodářství, a to i navzdory faktu, že jen o něco více než třetina Čechů označuje ekonomickou situaci za dobrou. Vyplývá to z říjnového průzkumu centra.
Podle říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vnímá 54 procent respondentů životní úroveň své domácnosti kladně, jako neutrální (tedy ani špatnou, ani dobrou) označuje životní úroveň své domácnosti 34 procent dotazovaných a negativně ji vnímá dvanáct procent Čechů. Tuzemskou ekonomickou situaci hodnotí jako dobrou 37 procent dotazovaných, 20 procent respondentů ji považuje za špatnou a podle 40 procent občanů je ekonomická situace neutrální.
Ve srovnání s předchozím zářijovým průzkumem nezaznamenaly postoje respondentů výraznější změny. Hodnocení životní úrovně domácností a hospodářské situace státu tak již zhruba od poloviny roku 2016 dosahuje nejvyšších hodnot od doby, kdy CVVM začalo s prováděním těchto průzkumů. Podíl Čechů, kteří kladně hodnotí ekonomickou situaci byl v letošním roce ještě o několik procentních bodů vyšší (než v říjnu) například v lednu a září, v dubnu pak bylo hodnocení vyšší než to aktuální v otázce životní úrovně domácností.
Svou životní úroveň hodnotí hůře zejména Češi v důchodu nebo lidé, kteří se politicky řadí k levému středu. K občanům s pozitivnějším hodnocením se řadí třeba obyvatelé větších měst a příznivci politické pravice.
Průzkum provádělo CVVM v období od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let.