Více než polovina Čechů cítí v zaměstnání velkou pracovní zátěž, nejčastěji jde o vysokoškoláky a ženy.
Právě přetěžování je nejčastějším důvodem, proč lidé pociťují v práci stres. Dle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment se v zaměstnání se stresem potýká sedmdesát procent Čechů. Do značné míry je spojen i s pocity nejistoty, které přinesla koronavirová krize.
Na velké množství práce si stěžuje padesát osm procent respondentů našeho průzkumu. Právě tato skupina pak obvykle cítí i stres a vyčerpání. Stres ovšem v práci vzniká i z jiných důvodů. Velkou roli hrají například mezilidské vztahy na pracovišti a v současné době stále častěji i obavy o místo. Vysoká míra pracovního stresu výrazně ovlivňuje produktivitu a spokojenost zaměstnanců, proto je poměrně alarmující, že stres v práci pociťuje plných sedmdesát procent respondentů. I když je tohle číslo poměrně vysoké, ve srovnání s jinými zeměmi je na tom Česká republika o něco lépe. Například podle statistiky Everest College v USA zažívá stres na pracovišti osmdesát tři procent zaměstnanců. V důsledku toho americké firmy přichází až o tři sta miliard dolarů ročně. Ve Velké Británii pak dle průzkumu UK Workplace Stress Survey 2020 zažívá pracovní stres sedmdesát devět procent zaměstnanců. V ČR je ve stresu často šestina Čechů (patnáct procent), více než polovina (padesát pět procent) pak stres pociťuje jen občas, ovšem pravidelně. Existuje i tzv. pozitivní stres, který funguje na bázi adrenalinu a je krátkodobou a víceméně pozitivně nahlíženou záležitostí. Tento motivující typ stresu někdy zažívá patnáct procent respondentů.
Pandemie změnila důvody ke stresu
Zatímco dříve k nejčastějším důvodům vzniku pracovního stresu patřilo přetížení, nevyhovující pracovní procesy, napjaté vztahy s kolegy či nadřízenými a úroveň spokojenosti klientů, dnes řada lidí pociťuje stres z nejistoty z budoucího vývoje a z obav o pracovní místo. Poměrně velkou roli v této oblasti sehrává vstřícnost zaměstnavatele k potřebám svých lidí. Tu dle průzkumu Grafton Recruitment pociťuje padesát šest procent respondentů a obvykle má podobu flexibility. Nejdůležitější pro české zaměstnance v tomto ohledu je, když jim zaměstnavatel umožní upravit si pracovní dobu, vyřídit si v pracovní době soukromé záležitosti nebo si vzít dovolenou v době, kdy potřebují. Z našeho průzkumu přímo vyplynulo, že zaměstnanci, kteří pociťují vstřícnost svého zaměstnavatele, jsou spokojenější, v práci méně často podléhají stresu a jsou loajálnější.
Firemní psycholog a mindfulness programy
Odolnost vůči stresu je velmi individuální. Obecně však platí, že pokud zaměstnavatelé chtějí produktivní a spokojené zaměstnance, měli by se snažit nastavit zdravé a příjemné firemní prostředí a kulturu. Zaměstnavatelé tak mohou např. podporovat zdravý životní styl svých zaměstnanců pomocí nejrůznějších benefitů, jako jsou příspěvky na cvičení nebo delší pauzy na oběd. Na pracovišti pak mohou vytvořit relaxační a odpočinkové zóny. Využít lze také nejrůznějších kurzů či školení zaměřených na stress management, work-life balance, relaxaci nebo zdravý životní styl. V době nouzového stavu a koronavirové krize zavedla celá řada firem i služby firemních psychologů či tzv. mindfulness programy.
JITKA SOUČKOVÁ, marketingová manažerka Grafton Recruitment
Foto 1: pixabay.com
Foto 2: Grafton Recruitment, s.r.o.
Zdroj: Grafton Recruitment, s.r.o.