Růst průmyslové výroby v České republice v září zpomalil o více než jedno procento na necelá čtyři a půl procenta.
V září se na růstu průmyslu nejvýrazněji podílela energetika a automobilová výroba, výrazně rostl i chemický průmysl. Zvýšily se také tržby v průmyslu, počet zaměstnanců v podnicích nad padesát pracovníků i jejich průměrná mzda. Analytici očekávají nadále v odvětví pozitivní vývoj. Aktuální údaje zveřejnil Český statistický úřad.
V září průmyslová výroba zaznamenala pokles růstu na 4,4 procenta, když v srpnu rostla tempem 5,8 procenta. Po očištění o sezonní vlivy zaznamenala průmyslová produkce oproti předchozímu měsíci 0,4procentní pokles. Významného nárůstu v září meziročně dosáhly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, které se zvýšily o 30,9 procenta, chemická výroba rostla takřka o čtvrtinu a výroba motorových vozidel o 3,7 procenta. Pokles evidoval těžební průmysl nebo výroba nápojů.
Podle analytiků by měl být i další vývoj průmyslové výroby optimistický. Záležet však bude zejména na automobilovém průmyslu. „Zářijový růst tuzemského průmyslu se opírá o globální růst poptávky, o solidní a po letech opět plošný růst eurozóny i o poptávku domácí. Situace bude příznivá i v dalších měsících,“ míní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok podle něj průmysl vykáže růst o zhruba pět procent.
Podobně se vyjádřil také hlavní ekonom ING Jakub Seidler, podle něhož by na základě indikátorů a vývoje nových zakázek měly podmínky v průmyslu zůstat dále optimistické. „Otázkou zůstává rychlost zpomalování výroby automobilů, na kterou dopadá již vysoká srovnávací základna a vytížení kapacit včetně nedostatku vhodné pracovní síly, což ztěžuje další navyšování výroby.“
Rovněž podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura vývoj průmyslu naznačuje, že česká ekonomika nadále zůstává ve výborné kondici, ale zároveň je už růst příliš vysoký. „Budoucí ochlazení průmyslové produkce, potažmo celé ekonomiky očekáváme na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se pravděpodobně bude postupně blížit k bodu svého nasycení. Zatím však důvod k pesimismu nevidím.“
Meziročně se zvýšily také tržby v průmyslu, a to o 3,1 procenta. Výrazněji stouply domácí tržby zahrnující i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, oproti tržbám z přímého vývozu. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích ve srovnání s minulým rokem vzrostla o 5,4 procenta, přičemž zakázky ze zahraničí vzrostly čtyřprocentně a zakázky z tuzemska o 8,3 procenta. O téměř dvě procenta se v září rovněž zvýšil počet pracovníků v podnicích s 50 a více zaměstnanci. Ti pobírali ve srovnání s minulým rokem o 6,9 procenta vyšší průměrnou hrubou měsíční mzdu – 30 445 korun.
Ve třetím kvartálu letošního roku průmyslová výroba oproti kvartálu předchozímu klesla po očištění o sezonní vlivy o 2,7 procenta. Meziročně bez vyloučení sezonních vlivů stoupla o 4,6 procenta.