Nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že pokles cen potravin aktuálně hraje velmi důležitou roli v celkovém poklesu indexu spotřebitelských cen. Meziročně totiž v březnu klesla cena potravin o 5,9 %.
Meziroční pokles cen potravin se v březnu prohloubil vlivem zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ve stejném směru působila utlumená spotřebitelská poptávka po potravinách, což je mimo jiné důležitý indikátor ekonomického sentimentu. Protiinflační tlak cen potravin v letošním roce můžeme pozorovat i na podvýběru spotřebního koše po vyloučení potravin, v takovém případě by ceny rostly meziročně o 3,9 %.
Graf: Inflace na podvýběru spotřebního koše
Zdroj: ČSÚ
V porovnání s únorem letošního roku klesl dle ČSÚ index cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně o 0,8 %. Za zmínku stojí zejména pokles cen ovoce o 2,6 %, vajec o 6,0 %, vepřového masa o 1,7 %, sýrů a tvarohů o 1,1 % a jogurtů o 3,7 %.
Z pohledu harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP), který je zveřejňován Eurostatem a slouží k mezinárodnímu srovnání, zaznamenala Česká republika v březnu pokles cen potravin meziročně o 6,6 %. To je v poměrně ostrém kontrastu s průměrem Evropské unie, kde se ceny potravin naopak zvýšily o 1,2 %.
Pokud to srovnáme se sousedními zeměmi, v Rakousku ceny potravin vzrostly o 3,2 %, zatímco na Slovensku zaznamenaly růst o 0,6 %. Polsko vidělo minimální nárůst o 0,1 %. Na druhou stranu, v Německu a Maďarsku došlo k poklesu cen, shodně o 0,2 %, respektive o
3,2 %, což značí zajímavé odchylky v regionálních trendech cen potravin.
Michael Fanta, hlavní analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA