Hodnota zadaných veřejných zakázek vzrostla v prvním pololetí téměř dvojnásobně a jejich počet byl nejvyšší za poslední tři roky.
Nejvyšší podíl veřejných zakázek, více než dvě pětiny, připadl na stavebnictví. V tomto odvětví bylo v první polovině roku zadáno šest miliardových zakázek.
Veřejní investoři v České republice zadali během první poloviny roku firmám 12 087 zakázek za 142,7 miliardy korun. Jejich hodnota vzrostla meziročně o 96 procent. Počet se zvýšil o 155 procent a byl nejvyšší za poslední tři roky.
„Prudký růst zadávání veřejných zakázek kopíruje dosavadní vývoj české ekonomiky, očekávání investorů v pokračování tohoto trendu a představuje dobrý výhled pro budoucnost,“ uvedl náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Koliba. Podle partnera poradenské společnosti KPMG ČR Pavla Klimenta je růst objemu investic ovlivněn poměrně slabým prvním pololetím loňského roku.
Mezi odvětví s největším podílem veřejných zakázek patří dlouhodobě stavebnictví. Na konci června jeho podíl na všech zadaných veřejných zakázkách činil více než dvě pětiny. „Otázkou zůstává, zda budou stavební firmy extrémní nárůst objemu zakázek schopné kapacitně zpracovat. Zvláště při výhledu toho, že po odeznění tohoto boomu dost pravděpodobně nastane přesně opačná situace,“ upozornil Pavel Kliment.
Stavebním firmám zadali veřejní investoři podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha v prvním pololetí šest zakázek s hodnotou převyšující jednu miliardu korun, zatímco za celý loňský rok jim bylo zadáno miliardových veřejných zakázek sedm. Tedy o jednu více než za první pololetí letošního roku.
V letošním prvním pololetí měla nejvyšší cenu veřejná zakázka na rekonstrukci rozvodny Kočín u jaderné elektrárny Temelín za 3,56 miliardy korun, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje. Druhou největší zakázkou byla stavba úseku dálnice D48 Rybí–Rychaltice v hodnotě 2,5 miliardy korun, kterou získaly firmy Metrostav, Swietelsky a Colas, a jako třetí největší následovala rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze za 1,27 miliardy korun pro společnosti Hochtief, Strabag Rail a Avers.
Naproti tomu počet vyhlášených veřejných zakázek v první polovině roku meziročně klesl o pětinu na 3 863 a jejich hodnota klesla asi o desetinu na 141,8 miliardy korun. Největší výběrové řízení v červnu vypsalo Ministerstvo dopravy na systém elektronického mýtného za 28,8 miliardy korun. Informace vyplývají z analýzy společnosti CEEC Research.