e-news.cz - kurzy
Reklama

Je kryptoměna nové zlato? Odborníci nesouhlasí!

25.03.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Je kryptoměna nové zlato? Odborníci nesouhlasí!

V loňském roce prudce vzrostly ceny kryptoměn, což přilákalo pozornost investorů. Někteří srovnávají investice do kryptoměn s investicí do zlata. Oba jsou to vzácné zdroje se silnou poptávkou, ale dál už se obě investice výrazně rozcházejí.


V čem se zlato liší od kryptoměn?

  • Nabídka i poptávka po zlatě je rozmanitější a globálně diverzifikovaná.
  • Nabídka a vlastnictví kryptoměn jsou více koncentrované, než je tomu u zlata.
  • Kryptoměny v investičním portfoliu jsou velmi výnosná aktiva, ale také velmi riziková.
  • Chybí právní rámec u kryptoměn.

Hlavní argument, který podporuje myšlenku, že zlato a bitcoin jsou podobná aktiva, vychází z vnímání, že jejich nabídka je omezená, a že hrají roli alternativní investice. Toto srovnání ale přehlíží naprosto zásadní rozdíl a tím je skutečnost, že zhruba stejné množství zlata, které je využíváno jako investice, slouží jako spotřební zboží v průmyslu a šperkařství. Dynamika obchodování se zlatem je tak stabilně velmi silná i mimo investiční sektor. Tato jistota kryptoměnám prakticky chybí.
Jak uvádí Světová rada pro zlato (World Gold Council) ve své zprávě, poptávku po zlatě tvoří ze třiceti čtyř procent šperky, ze sedmi procent technologie, čtyřiceti dvou procent investice a sedmnácti procent centrální banky. Zlato je zavedená a věrohodná komodita. Vždyť už přes 2000 let slouží jako prostředek směny a uchovatel hodnoty. Zlaté šperky jsou nedílnou součástí trhu se zlatem, což je dáno historicky, ale souvisí i s náboženstvím a kulturou. Zlato je poptáváno také díky technologiím, je využíváno i v elektronice, například jako komponent v počítačích, mobilních telefonech a dalších zařízení, která jsou mimo jiné používána k ´dolování´ kryptoměn.
Naproti tomu kryptoměny jsou pouze digitální (nehmotná) aktiva a jednoznačným zdrojem poptávky jsou investice. Nedávný výkon bitcoinu naznačuje, že reaguje na dynamiku ceny a jedná se spíše o spekulativní než strategickou investici. Zásoba kryptoměn není ohraničena ve stejném slova smyslu jako je tomu u zlata, mohou totiž vzniknout další nové kryptoměny a uspokojit tak dodatečnou poptávku.
Produkce a vlastnictví zlata je rovnoměrně rozprostřena po celém světě. Mezi největší producenty zlata patří Čína, Rusko, Austrálie, USA a Kanada, další ložiska se nachází také v Latinské Americe nebo Africe. Stejně jako těžba i vlastnictví zlata je relativně rovnoměrně rozloženo na všech kontinentech, ať už v držení centrálních bank, institucí nebo jednotlivých investorů nebo ve formě šperků. Oproti tomu vlastnictví bitcoinu jako jedné z nejznámějších kryptoměn je velmi koncentrované. Pouhé dvě procenta držitelů bitcoinů vlastní devadesát pět procent z jejich celkového množství, a jeho momentální hodnota je tak extrémně závislá na investičním rozhodnutí velmi malého počtu držitelů. Rozhodnutí nakoupit, nebo realizovat zisky může okamžitě vychýlit cenu i o desítky procent.
Zlato a bitcoin se nechovají jako náhražky také z toho důvodu, že bitcoiny nereagují podobně jako zlato na výkon ostatních aktiv jako například akcií. Cena zlata má tendenci růst, když akcie klesají. To ale neplatí u bitcoinu, který je jako nástroj bez fundamentální hodnoty tažen obecným nákupním apetitem.
Až delší historie ukáže, zda bude bitcoin bezpečným přístavem, stejně jako je dnes pohlíženo na zlato. Zatím se obchoduje jako taktické aktivum. Přínos bitcoinu je ve větším výkonu za cenu volatility portfolia. V současné době tak dochází k tomu, že investice do bitcoinu nenahrazují zlato, ale paradoxně přispívají k jeho ještě většímu podílu v investičním portfoliu. Vyšší podíl zlata totiž vyrovnává zvýšenou volatilitu investic do bitcoinu.
Nadšenci kryptoměn tvrdí, že bitcoin by mohl nahradit tradiční měnu. V současné době je však k placení u obchodníků používáno pouze dvě procenta ze všech bitcoinů. To může být částečně dané i chybějícím právním rámcem, který by stanovil pravidla užívání bitcoinu pro účely směny. Větší rozšíření kryptoměn jistě pomůže k vytvoření nových právních norem pro jeho užívání, které budou zohledňovat především ochranu spotřebitele, ale také samotnou účinnost měnové politiky. Centrální banky jsou dnes tvůrci měnové politiky, aktivně kontrolují peněžní zásobu, což u kryptoměn nebude možné. A tak stejně jako sílí tendence k většímu využívání kryptoměn jako měny, sílí i nervozita centrálních bank. Důkazem může být např. Indie, která v minulém týdnu oznámila záměr kryptoměny zcela zakázat.
Ukazuje se, že je zlato jako diverzifikátor portfolia stále spolehlivým uchovatelem hodnoty a efektivním a dlouhodobě osvědčeným zdrojem výnosů. Rychlý růst cen kryptoměn je pozoruhodný, ale jejich účel je odlišný. Bitcoin je vnímán jako spekulativní investice, kdežto zlato jako ochrana bohatství. Zlato proto bude v rámci portfolia vždy strategickou dlouhodobou investicí.
JAN ROŽEK, obchodní ředitel ze společnosti Zlaťáky.
Foto: Pixabay
Zdroj: Omnimedia


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama