Meziroční inflace v listopadu zpomalila růst o tři desetiny procentního bodu na 2,6 procenta.
Pokles souvisel s nižším zdražováním potravin a nealkoholických nápojů. Meziroční inflace podle analytiků dosáhla maxima v říjnu a nyní by měla pozvolna klesat. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o jednu desetinu procenta. Nárůst byl způsoben především zdražováním pohonných hmot v dopravě. Informoval o tom Český statistický úřad.
Podle názorů analytiků se inflace pohybovala na svém maximu v říjnu a aktuálně by se měla pozvolna snižovat. Česká národní banka tak podle ekonomů nemusí zvyšovat úrokové sazby už v příštím týdnu, ale spíše počká až do února. „Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když z její báze vypadlo razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu,“ komentoval aktuální situaci hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle kterého prosinec pravděpodobně přinese další pokles meziroční inflace a prosincové měnové jednání ČNB spíše změnu sazeb nepřinese.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda předpokládá, že průměrná letošní inflace zřejmě dosáhne 2,5 procenta, a „setrvá tak bezpečně v tolerančním pásmu cílování inflace České národní banky, která se tak k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně uchýlí až v příštím roce“.
Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že co se potravin týká, meziročně nejvíce už tradičně zdražilo máslo (o 33,3 procenta). Oproti říjnu máslo zdražilo o asi 17 procentních bodů méně. Ve srovnání s desátým měsícem zpomalil růst cen také u mléka, sýrů, nealkoholických nápojů nebo ovoce. Na druhé straně zelenina, která v říjnu meziročně zdražila o 10,4 procenta, v listopadu o 2,3 procenta zlevnila.
Meziměsíční růst inflace souvisel s vyššími cenami v dopravě, zejména kvůli rostoucím cenám pohonných hmot ve výši 1,6 procenta. U potravin byla zdražena zejména vejce, ve srovnání s říjnem o 37,8 procenta.