Češi loni spláceli dluhy nejlépe od poloviny roku 2008.
Koncem roku disponovalo závazkem po splatnosti sedm celých a třicet dva setin procenta obyvatel České republiky, o dvanáct setin procentního bodu méně než předloni. Mezi důvody zlepšení byly zejména ekonomický růst, nízká nezaměstnanost a legislativní změny. Informace přineslo sdružení SOLUS, které svým členům zpřístupňuje informace o lidech, již mají potíže se splácením závazků.
V závěru roku 2017 bylo v registru fyzických osob SOLUS evidováno 635 tisíc dospělých Čechů s dluhy po splatnosti v celkové výši 50,6 miliardy korun. Lidí se závazky po splatnosti bylo o 15 tisíc méně oproti roku 2016. Na zlepšení situace se podle tajemníka sdružení Jana Stopky podílely především legislativní změny, výrazný hospodářský růst nebo rekordně nízká nezaměstnanost.
Nový zákon o ochraně spotřebitele umožňuje od června 2016 zapsat členským společnostem informaci o nespláceném závazku do negativního registru i bez souhlasu klienta a zároveň nutí finanční instituce k důkladnému prověření schopnosti klienta splácet půjčku ještě před podpisem úvěrové smlouvy.
Zlepšení situace v této oblasti evidovalo sdružení na konci loňského roku ve všech krajích. Nejméně dlužníků je ve Zlínském kraji a na Vysočině, kde po splatnosti dluží 4,75, respektive 4,78 procenta lidí. Ve Středočeském kraji se dostal podíl osob s dluhem po splatnosti v negativním registru na 6,95 procenta. Dlouhodobě nejhorší je stav v Ústeckém kraji s 13,82 procenta dlužníků a v Karlovarském kraji s 12,31 procenta dlužníků.