Občanská iniciativa s názvem Charta 420 si nechala začátkem prosince letošního roku zpracovat průzkum zaměřený na postoje české společnosti k připravovaným návrhům legislativních změn v oblasti pěstování a konzumace konopí. Závěry tohoto průzkumu přitom indikují, že většina společnosti se přiklání k deregulaci.
Dvě třetiny lidí souhlasí se zmírněním legislativy
Průzkum byl proveden ve spolupráci se společností Bahavio, která oslovila odpovídající reprezentativní vzorek respondentů, tedy více než 1.000 Čechů. Jaké stěžejní závěry přinesl? Téměř dvě třetiny respondentů se domnívají, že by se legislativa související s konopím měla výrazně zmírnit. Pro zachování současného stavu se vyjádřilo 25 % respondentů, 3 % se vyjádřila naopak pro zpřísnění. „Čísla hovoří jasně. Česká legislativa v otázce konopí nestíhá držet krok se současným vývojem ve společnosti. Věříme, že poslanci vyslyší názor neochvějné většiny českých občanů a zvednou ruku pro chystané legislativní změny,“ tvrdí Jakub Hussar, režisér a mluvčí Charty 420.
Respondenti měli zároveň v rámci průzkumu možnost ohodnotit celkem tři možnosti plánovaných legislativních změn:
- Regulovaný prodej, kde návrh počítá se zavedením regulovaného prodeje konopí, které by se mohlo legálně prodávat osobám starším 18 let.
- Dekriminalizace, kde návrh říká, že by pěstování a držení konopí mělo být dekriminalizováno. Jinak řečeno, nebylo by legální, ale buďto by za to hrozily jen peněžní tresty místo vězení, nebo by nebylo trestané vůbec.
- Monitorované seznamy, kde návrh říká, že pěstování a držení konopí bude dekriminalizováno za podmínky, že jeho uživatelé budou registrovaní ve státem monitorovaných registrech.
Jak ukazuje tabulka, pro regulovaný prodej se kladně vyjádřilo 76 % respondentů, pro dekriminalizaci pak 66 % a pro monitorované seznamy 64 %.
Zdroj: Charta 420
Osobní zkušenost s konopím má téměř polovina české populace
Asociace s konopím se ukázaly být spíše pozitivní, kdy téměř čtyři pětiny populace si s ním spojí jeho léčivé účinky. Uživatelé konopí dále nejsou vnímáni příliš negativně a jako hrozbu pro společnost je označilo 16 % respondentů (především pak část populace starší 65 let). Osobní zkušenost s marihuanou má přitom necelá polovina Čechů (45 %), což je téměř pět milionů osob. Z pohledu frekvence užívání lze pak hovořit o poměrně nízkých hodnotách, kdy alespoň párkrát za rok si marihuanu zakouří 14 % respondentů. Pravidelně, tedy několikrát týdně či několikrát za měsíc, ji konzumují 4 % respondentů. „Z výzkumu dále vyplývá, že lidé vnímají konopí velmi široce a oceňují jeho léčivé i hospodářské aspekty: je vidět, že se celospolečensky posouváme do daleko informovanější reality a ustává opakování mantry o tom, že konopí je špatné”, dodává hudebník James Cole, druhý ze zakladatelů a mluvčí Charty 420.
Cestou legalizace rekreační konzumace konopí či zavedením regulovaného trhu se přitom rozhodla již v minulosti vydat např. řada států USA (k dnešnímu dni již 23 států), Kanada či Uruguay. Pomineme-li dlouholetou Nizozemskou tradici, s podobnými myšlenkami v současnosti ale vážně pracuje také několik dalších evropských států. Za zmínku stojí zejména sousední Německo, kde vládní koalice pod vedením kancléře Olafa Scholze oznámila, že dojde k legalizaci konopí a s tím i ke vzniku regulovaného trhu. Jakou cestou se vydá Česká republika se dozvíme s velkou pravděpodobností během následujících dvou let, tedy ještě před koncem aktuálního volebního obdobní.
MICHAEL FANTA, senior analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA