Případ společnosti Key Investments, jejíž bývalí členové představenstva mají jít na tři až pět let do vězení za pochybné spravování
peněz klientů firmy, nekončí. Případem se kvůli podaným odvoláním bude zabývat pražský Vrchní soud, zjistila ČTK z justiční databáze.
Odvolání dorazila na začátku listopadu, termín jednání soudu zatím znám není. V kauze podle nepravomocného rozsudku vznikla škoda nejméně 873,7 milionu korun. Pražský Městský soud vynesl nepravomocný rozsudek loni v prosinci. Bývalému předsedovi představenstva KI Danielu Brzkovskému uložil pět let vězení a desetiletý zákaz práce ve statutárním orgánu společnosti. Místopředsedkyni představenstva Kláře Fenstererové vyměřil čtyři roky vězení a šestiletý zákaz, člence představenstva Aleně Šťastné pak tři roky vězení a čtyřletý zákaz.
Obžaloba Brzkovského vinila z toho, že mezi roky 2004 a 2011 při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořili v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem byly navíc dluhopisy v podstatě bezcenné.
Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry. Obžalovaní před soudem vinu odmítli.
Mezi poškozenými je 45 subjektů – 36 fyzických osob, čtyři právnické osoby a pět měst. Poškozenými městy jsou Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, která v celkovém součtu podle obžaloby přišla zhruba o 523 milionů korun.
Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama společnost s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.
Dodnes se neví, kde peníze skončily. Média spekulují o tom, že KI údajně skrytě ovládal miliardář Petr Sisák, který je obviněn v jiné kauze, související s konkurzem Via Chem Group, jejíž dluhopisy za peníze měst KI nakupovala.
Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek.
ČTK