Až do roku 2023 byla Nigérie považována za baštu západu v boji proti terorismu ve svém regionu. Ovšem vojenská chunta, která se zde chopila moci, začala vztahy se západními zeměmi velmi rychle ukončovat a hledá nové spojence například v Rusku. Nejprve byli ze země odveleny vojenské síly a nyní následují další odvětví. Vzájemné vztahy se ochladily především s Francií, která měla jakožto bývalá koloniální velmoc velké vazby na Nigérii.
Do hledáčku současné nigérijské vlády se dostala francouzská firma Orano, která vlastní 63,4 % ve společnosti Somaïr, nigérijském producentu uranu, zatímco nigérijská vláda vlastní pouze 36,6 % společnosti. Doposud nigerijská vláda omezovala možnost vyvážet uran, ale nyní vedení Orano definitivně oznámilo, že ztratilo vliv nad společností Somaïr.
Pro Francii jde o velmi důležitý zdroj uranu, především díky velkému spoléhání se na jadernou energii. V posledních deseti letech importovala asi 90 000 tun uranu, z kterého byla asi pětina z Nigérie, jediný důležitější zdroj dodávek je pro Francii Kazachstán, který těží asi 45 % světového uranu, na rozdíl od Nigérie, která nepředstavuje ani 5 % světové produkce.
Francie již předtím pociťovala omezení dodávek jaderného paliva a nyní se ukázalo, že obnovení zásobování z Nigérie není možné očekávat. Částečně se tento výpadek podařilo pokrýt z kanadských zdrojů, ale i tak musela Francie o 70 % zvýšit dovoz uranu z Ruska a to i přes sankce kvůli válce na Ukrajině.
Současné Nigérijské vedení se vůči Francii vymezuje mimo jiné také kvůli odporu prezidenta Macrona vůči převratu v roce 2023, ale také tvrdí, že se chce zbavit postkoloniálního vlivu Francie. Kromě toho neměla potřebu vycházet společnosti Orano vstříc ani kvůli výpadkům zisků z prodeje uranu, protože díky Čínou nově postavenému ropovodu stoupají nigérijské zisky právě z prodeje ropy.
Kromě jiných snah, jak zrušit francouzský vliv v Nigérii nyní místní vláda odebrala licenci francouzské nevládní Agentuře pro technickou spolupráci a rozvoj (Acted). Organizaci, která se snaží pomáhat lidem, kteří jsou vysídlení nebo jinak zasažení džihádistickým násilím. Acted působí v Nigérii od roku 2010. K odebrání této licence vláda neposkytla žádné vysvětlení.
Místo bývalých západních spojenců se Nigérie snaží najít bezpečnostní podporu spíše u Ruska, i když neexistují důkazy, že by za převratem měl být právě ruský vliv. Navíc Nigérie nyní hledá nové odbytiště pro své uranové zásoby. Podle BBC právě za tím účelem navazuje přátelské vztahy s Irákem, dokonce zde byl na návštěvě Nigérijské premiér Ali Mahamane Lamine Zeine.
Podle Dánského institutu mezinárodních studií nigérijské armáda respektive důstojnický sbor dlouhodobě považuje „regulaci“ demokratických excesů za svou republikánskou povinnost. Převrat v roce 2023 byl již pátým od nigérijské nezávislosti v roce 1960. Z bývalé opory západu v Africe se Nigérie transformuje ve velmi nepřátelsky naladěnou oblast. Cynik by mohl říci, že až do dalšího vojenského převratu.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda