Apogeo
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Farmáři vyjadřují nespokojenost s náklady a omezeními spojenými s Green Dealem, avšak současně profitují z dotací, které pohání k nadprodukci a monokulturám, zvyšující zátěž na půdu a vedoucí k většímu používání pesticidů. Tyto dotace, navzdory jejich cíli podpory malých farmářů, paradoxně slouží spíše velkým agrobusinessům, čímž se zvyšuje závislost na státní podpoře a snižuje motivace k inovacím. V důsledku těchto politik dochází k přerozdělování bohatství od většiny k menšině a potlačení konkurence.

Dotace jsou obecně v ekonomické teorii škodlivé primárně z těchto důvodů:

  • Narušení trhů – Dotace uměle snižují cenu produktů zemědělství, čímž zabraňují efektivnímu rozdělování zdrojů, stejně jako dotace mohou zabraňovat vstupu nových subjektů na trh.
  • Protekcionismus – Při umělém snížení ceny domácích zemědělských produktů se stanou zahraniční dodavatelé méně konkurenceschopní (k opačné situaci dochází v případě regulací, jedná se tak o dvě strany jedné mince, pouze regulace jsou dle farmářů špatné).
  • Nadprodukce – Nadprodukce může vést k negativním externalitám, které ohrožují udržitelný rozvoj a růst. Docházelo k tomu v EU ostatně již v minulosti a paradoxně si na nadprodukci stěžují i protestující.
  • Nerovnoměrné rozdělení dotací – S dotačním procesem se pojí poměrně rozsáhlá administrativa. Ta však může být nákladnější pro malé subjekty. Dotace se tak často dostávají k větším subjektům, které mohou vyčlenit kapacity na získání dotací.
  • Závislost na dotacích – Již Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) konstatoval, že se česká ekonomika transformovala z ekonomiky tržní do ekonomiky dotační. Řada subjektů je na dotacích existenčně závislá a svoji činnost dokáží provozovat jen díky podpoře od EU nebo od státu.  Tento přísun podpory ze strany státu navíc demotivuje podniky od inovací.

Přístup k reformě evropské zemědělské politiky vyžaduje zcela nové myšlení. Zrušení nebo přepracování stávajících dotací by totiž mohlo vést k efektivnějšímu a udržitelnějšímu zemědělskému sektoru. Je proto čas přehodnotit, jak Evropa podporuje své farmáře, aby bylo možné nalézt rovnováhu mezi ekonomickými zájmy a potřebou ochrany životního prostředí. Směřování k politikám, které podporují udržitelnost bez poškozování konkurenceschopnosti, je klíčem k prosperujícímu a ekologicky odpovědnému zemědělství.

Filip Blaha, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama