e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

Regulační strategie EU, která se vyznačuje zásadou předběžné opatrnosti, se snaží zmírnit rizika spojená s technologiemi umělé inteligence prostřednictvím přísného dohledu a požadavků na dodržování předpisů. Cílem těchto opatření je chránit práva občanů a zajistit etické využívání AI. Kritici však tvrdí, že mohou neúmyslně brzdit růst a dynamiku technologického odvětví. Potenciál těchto předpisů potlačit inovace vyplývá ze zvýšené byrokratické zátěže, kterou kladou na společnosti, zejména na začínající podniky a malé a střední podniky, které mají zásadní význam pro technologický pokrok a hospodářský růst.

Významným sporným bodem je klasifikace technologií umělé inteligence do rizikových kategorií, přičemž „vysoce rizikové“ aplikace podléhají přísné kontrole. Tato klasifikace by mohla odradit od investic do podniků zabývajících se umělou inteligencí, neboť regulační nejistota a potenciální neúnosné náklady na dodržování předpisů činí z Evropy méně atraktivní prostředí pro podnikatele v oblasti technologií a investory.

Debata se rozšiřuje i na globální konkurenceschopnost evropského technologického průmyslu. Přísný regulační rámec hrozí izolací EU od globální digitální ekonomiky, kde země jako Spojené státy a Čína agresivně investují do AI bez podobně omezujících opatření. Evropský přístup by mohl vést k odlivu mozků, kdy by talenty a kapitál migrovaly do jurisdikcí příznivějších pro inovace

Digitální regulační politiky EU ztělesňují opatrný přístup k řízení společenských dopadů AI. Přestože záměry těchto předpisů jsou chvályhodné, nelze přehlížet jejich potenciál bránit technologickým inovacím a hospodářské konkurenceschopnosti. Vyvážení řízení rizik s podporou prosperujícího digitálního ekosystému je zásadní pro to, aby Evropa zůstala klíčovým hráčem na globálním technologickém poli. Revize regulačního rámce tak, aby podporoval inovace a zároveň chránil etické normy, by mohla EU pomoci této rovnováhy dosáhnout.

Filip Blaha, analytik CETA

Foto: Pixabay

Autor: Filip Blaha


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama