e-news.cz - kurzy
Reklama

Fassman: K informacím a dezinformacím okolo minimálních mzdových tarifů

01.02.2024, Autor: Martin Fassmann

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fassman: K informacím a dezinformacím okolo minimálních mzdových tarifů

V těchto dnech se ministr financí Zbyněk Stanjura opět vyjádřil pro zrušení minimálních mzdových tarifů. Vzhledem k tomu, že se okolo tohoto institutu kupí nejrůznější informace a dezinformace myslím, že trochu reálného pohledu by nemuselo škodit. 

Při přetahování o minimální tarify se objevuje ze strany zástupců státu a podnikatelů výhrada, že tento institut nemají kromě nás a Slovenska nikde v Evropě. Proto někteří členové současné vlády i tripartity navrhují tento údajně nepotřebný institut zrušit. K tomuto „neprůstřelnému“ tvrzení je podle mne nutné uvést dvě zásadní poznámky uvádějící věc na pravou míru. 

Poznámka první – minimální mzdové tarify ve skutečnosti plní, lépe řečeno suplují úlohu, kterou by měla plnit minimální mzda. Tedy pokud by byla provázána se skutečným mzdovým vývojem České republiky. Což není.  Tak zásadní oddělení minimálních mezd od reálného mzdového vývoje není kromě ČR nikde jinde – snad kromě Slovenska – i když ani tam to není tolik. Tato nefunkční pozice minimální mzdy souvisí se způsobem ekonomické transformace na počátku 90. let v tehdejším Československu. To, že minimální mzda při extrémních cenových nárůstech na počátku transformace zůstala stát a v realitě se naprosto odtrhla jak od mzdového vývoje, tak i od svého sociálního poslání, je realitou. Minimální mzda prostě svou úlohu, pro kterou byla kdysi vytvořena – to znamená, aby umožnila pracujícím pobírajícím minimální mzdu a jejich rodinám přežít – prostě neplnila, neplní a plnit nemůže. Dnes je to spíše nástroj zneužívaný k fixaci velmi nízkých mezd „dotovaných“ státem. To, že je úroveň minimální mzdy dlouhodobě nižší než životní minimum pro pracujícího jednotlivce, mluví za vše. 

Poznámka druhá – sociální role minimálních mzdových tarifů (mimochodem vzhledem ke kvalifikační úrovni osob, kterých se dotýkají nikterak přehnaná) je v podstatě zrcadlovým odrazem zoufale nízké minimální mzdy. Nutno však říci, že minimální mzdové tarify tuto svou sociální úlohu hrají jaksi mimoděk, „zděděně“. Důvod proč byly vytvořeny byl totiž úplně jiný. 

Byla to ochrana veřejných financí před masívním zneužíváním extrémně nízké minimální mzdy k minimalizaci daňových a pojistných plateb na sociální a zdravotní pojištění. A nevymyslel je žádný „postsocialistický škůdce“. Systém minimálních mzdových tarifů z dost dobrých důvodů zavedla v roce 1993 nařízením vlády číslo 333/1993 Sb. pravicová koaliční vláda ODS pod vedením Václava Klause! Mimochodem rozpočtové riziko, které platilo před třiceti lety, platí i dnes. Je proto neuvěřitelným paradoxem, že se do role hlavního odpůrce minimálních mzdových tarifů sám a bez donucení postavil ministr Stanjura. Tedy ministr financí strany, která před 30. lety systém minimálních mzdových tarifů z dost dobrých důvodů navrhla a prosadila.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Fassmann


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama