Holocauast má dlouhé stíny. Tři prezidentky prestižních amerických universit vyvolaly skandál, když během veřejného slyšení v Kongresu odmítly jasně odsoudit antisemitismus a výzvy ke genocidě Židů na jejich školách.
Prý to záleží na „kontextu“ a na tom, zda hlasatelé nenávisti přistoupí od slov k činům – tedy začnou skutečně vraždit své židovské kolegy. Tato prohlášení jsou o to více šokující, že probíhá válka vyvolaná masovým vražděním Židů, nejhorším od šóa.
Řeč je o reprezentantkách tzv. Ivy League, která sdružuje ty nejžádanější školy v USA – konkrétně jde o Harvard, MIT a Pennovu universitu. Už dlouho víme, že americké vzdělávací instituce jsou plné rasismu, který je namířen proti hodnotám vlastní kultury. Tedy primárně proti „bílým“, přičemž progresivisté, kteří v kampusech vládnou, mezi ně absurdně počítají i Židy, kteří nikdy neměli impérium, jsou pronásledováni celá tisíciletí, stávali se obětmi řady pogromů a prošli si krutostmi nacistické genocidy.
O výchově ke kulturnosti, civilizovanosti, humanitě, právu a rozumu na amerických univerzitách tedy panují pochybnosti delší dobu. Přesto zaráží zarytost, s níž ony zástupkyně intelektuální smetánky odmítaly odpovědět na jednoduchý dotaz poslankyně Elise Stefanikové. Tak jako někteří nacističtí pohlaváři ani před Norimberským tribunálem nepřiznali své mravní selhání či vůbec pochybení a trvali na principech nacionálního socialismu, i tento výkvět elity, tyto tři prezidentky, dále hájily nenávistnou ideologii progresivismu…
Otázka samozřejmě zní, jak s takovým vzděláním, s tak chatrnou morální a etickou výbavou, s tak mizerným a pokrouceným pohledem na právo a spravedlnost studenti Harvardu, MIT a Pennu uspějí v běžném životě. Jistě, díky svému kulturnímu kapitálu, který sdílejí se svými stejně deformovanými vrstevníky, mohou mít otevřené dveře do mnoha lepších salonů. Ale pokud tato „nová progresivní elita“ ovládne řízení americké společnosti, jak si ta povede v globální konkurenci?
Židé jsou něco jako pstruzi v potoce. Dokud v něm v pohodě žijí, znamená to, že jeho vody jsou čisté. Avšak zmizí, jakmile začnou být otrávené. Progresivisté sypou do pramenů Západu jedy nesvobody, útlaku, bezpráví a nenávisti. A ovšem také iracionality. Naše civilizace je vedle humanity a práva postavena rovněž na rozumu. Když selže a prostor dostanou vášně rozmýchavané nejrůznějšími mystickým vůdci, ať už s jmenují Hitler, nebo Haníja, je konec nejen lidskosti a spravedlnosti, ale i prosperitě a štěstí.
Protagonisté kampusových „honů na Židy“ se nejspíše potkají s tím, že navzdory diplomu z oceňované university nedostanou místo v řadě úspěšných firem, které nestrpí antisemitismus. Prohlášení v tomto duchu už vydaly například největší právní kanceláře. Ale to bude teprve začátek. Školy, který neodsoudily volání po genocidě, mohou zapomenout na židovské sponzory. Ale nejhorší dopady bude mít tohle chování (pokud nebude včas vymýceno) na celou společnost, protože podlomí jejího ducha svobody.
Nakonec nejde „jen“ o to, že si „královny Břečťanové ligy“ postavily proti sobě přátele Izraele (počítaje v to i křesťany) – i když už to bude mít pro jejich školy nepříznivý finanční dopad. Především, jak řečeno, podmínky, které potřebují ke svému životu Židé, potřebuje i svobodná společnost ke svému růstu a prosperitě. Oni zmizí první, jako ti pstruzi. Ale v zemi ovládané rasismem, nesnášenlivostí, neomarxistickou ideologií, islamismem a dalšími odrůdami kolektivismu se nedaří ani demokracii a kapitalismu.
Pokud se najde nějaký cynik, jemuž nezáleží na tom, co se děje Židům, měl by vědět, že dříve čin později se totéž stane všem ostatním, pokud to dopustí a neozvou se včas. Tak jako se to nakonec dělo i Němcům pod nacisty a jako se to nakonec děje Gazanům pod Hamásem. Samozřejmě, že ve Spojených státech je pořád k něčemu takovému velmi daleko. Kořeny svobody jsou zde velmi silné – ostatně i proto je New York v podstatě důležitějším centrem světového židovství než Jeruzalém. Ekonomicky zcela jistě.
Pokud by snad Židé začali houfně opouštět USA, šlo by o varovné znamení. Tak jako když již nyní emigrují před antisemitismem a teroristickými útoky z Francie. V Česku investují rádi, protože naši zemi považují za přátelskou a bezpečnou. Dokud tomu tak bude, pak to znamená, že jsme celkově vhodnou zemí pro podnikání (nebo k tomu přinejmenším splňujeme podmínku elementární svobody). Za nenávist se platí – mimo jiné i chudobou. Uvidíme, jestli vznikne nějaké, byť třeba neformální hnutí „Defund Ivy League“…
University ve Spojených státech se opravdu už dlouho stavějí proti vlastní kultuře a civilizaci, jež jim umožnila vzniknout. Je možné, že nestydatým omlouváním genocidního chování překročily „limes inferior“? Hranici, pod níž už začíná peklo antikultury? Pokud bylo slyšení před Kongresem a neochota nedvojznačně odsoudit antisemitismus příslovečnou poslední kapkou, jíž přeteče pohár trpělivosti Američanů s progresivistickými elitami odtrženými od reality, pak to nakonec může být k něčemu dobré.
Lidem, kteří dosud problém nevnímali tak silně, snad dojde, že pokud jsou tímto způsobem „vychováváni“ ti nejlepší a nejchytřejší, může to mít zničující důsledky na všechny oblasti života společnosti. Od politiky přes právo až po byznys. Pokud se budou studenti podporovat v tom, aby se z ideologických důvodů chovali ke spolužákům nelidsky, porušovali jejich lidská práva a řvali na ně rasistické nadávky, těžko z nich vyrostou osobnosti schopné řídit civilizaci humanity, práva a rozumu. Přišla by bída. Mravní i ekonomická.
Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to
Foto: Pixabay
Autor: Martin Schmarcz