e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Nad inflací vítězíme my, spotřebitelé

17.08.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Nad inflací vítězíme my, spotřebitelé

Meziroční míra inflace klesla sice v červenci na 8,8 %, ale podle většiny komentářů je to pořád hodně. Inflace snižuje reálné mzdy, obírá nás o úspory a tak čekáme od příslušných institucí že nás v tom nenechají a že inflaci zabrzdí. Viník je všem jasný – energetická panika na světových trzích podpořená ruskou invazí na Ukrajinu, důsledky boje s pandemií, zkrátka všechno, co přimělo a zároveň umožnilo firmách zvyšovat ceny. 

Pojem „meziroční míra inflace“ se většinou zkracuje na pouhý pojem „inflace“ a ta se do češtiny překládá jako „zdražování“. Nic proti tomu, ale pokud si nevšimneme, že to číslo popisuje vývoj cen za posledních 12 měsíců, ocitáme se v říši demagogie. Kdo chodí nakupovat, musí nutně vidět, že ceny nestoupaly v červenci o 8,8 %, v červnu o 9,7 % atd. Bezprostřední tempo zdražování je v současné době nepoměrně nižší – některé ceny stoupají jen mírně a jiné – například u potravin – dokonce klesají. V současné době se tedy pokles reálných mezd a snižování hodnoty úspor nekonají, i když všeobecný názor je opačný. Ceny rostou, ale pokud by současné meziměsíční tempo vydrželo do konce roku, ČNB by splnila svůj dvouprocentní cíl už letos. Jsou tu ovšem excesy, které celkový dojem trochu kazí: v lednu stouply ceny o 6 %, protože skončila platnost energetických tarifů. V srpnu vláda vrátila do cen pohonných hmot spotřební daň, vzestup cen bude tedy nejspíš také vyšší. Co je ale podstatné: zpomalení cenového růstu je vyvoláno klesajícím odbytem. Lidé prostě z různých důvodů utrácejí méně peněz, omezují nákupy a tím výrazně zmenšují prostor pro růst cen. 

Z celkových čísel lze vypozorovat, že v poslední době rostou zisky firem a rostou životní náklady obyvatel. Spotřebitelé chudnou, zatímco firmy bohatnou a obojí má jediný důvod: firmy zdražují. Přitom se nejedná jen o „pokrytí“ vnějších vlivů. Kdyby firmy promítly do svých cen pouze zvýšené náklady na nákup energií, případně dalších komodit, které zdražily na světovém trhu, kdyby do cen promítly i posílení kurzu koruny (a tedy zlevnějí dovozů), údaje o inflaci by byly podstatně nižší. Úvaha firemních stratégů je však jiná: v atmosféře všeobecné cenové horečky se nikdo nebude divit, že i naše ceny rostou a zvedneme je na takovou úroveň, na které bude naše zboží dostatečně prodejné. Odbyt možná klesne, ale vyšší cena nám to vynahradí. 

Reakce spotřebitelů má pak dvě varianty: buď rostoucí ceny akceptují a poohlídnou se po vyšším výdělku, nebo o těch cenách začnou víc přemýšlet a některému zboží se prostě vyhnou. První varianta je sice špatná, ale za určitých okolností pochopitelná: pokud přestane být postoj centrální banky srozumitelný, pokud vláda dál utrácí a pokud mzdy rostou, začne přemýšlivý člověk nakupovat cizí měny a tu domácí raději rychle utratí. Zároveň začne důrazně požadovat vyšší mzdu. Už si nehledá lepší práci za víc peněz, požaduje zvýšení své mzdy a s podporou odborářů přemýšlí o nátlakových akcích, včetně stávek. Vyšší mzdy pak zvyšují náklady firem a ty opět zdražují. Roztáčí se mzdově – inflační spirála, a to může skončit hyperinflací, jejíž praktickou podobu popsal velmi výstižně Erich Maria Remarque v románu Tři kamarádi: nakupovat se chodilo ráno, protože odpoledne byly už ceny zase daleko vyšší (Německo koncem 20. let minulého století).

Druhá varianta je samozřejmě daleko konstruktivnější a zdá se, že v letošním roce získává v naší zemi převahu. Spor o to, zda k boji s inflací přispěla víc vláda nebo centrální banka je v podstatě vedlejší, protože nejmocnější zbraní proti zdražování je obezřetný postoj veřejnosti k rostoucím cenám. Centrální banka svým počínám ostatně nechce dosáhnout ničeho jiného, než právě tohoto racionálního přístupu obyvatel. Zvyšování úrokových sazeb má v podstatě jediný cíl: přesvědčit veřejnost, že se to se snížením inflace myslí fakt vážně. Tak vážně, že se za to zaplatí i zpomalením ekonomiky. Vláda má v podstatě stejný cíl – úsporami snížit deficit státního rozpočtu, a tak přesvědčit veřejnost, že nastal čas utahování opasků. 

Aktuální pokles inflace není tedy ani tak zásluhou centrální banky či vlády, ale především signálem o vítězném tažení spotřebitelů, kteří tlaku rostoucích cen odolávají. V této souvislosti je ovšem otázkou, jak to bude dál. Nadcházející půlrok přinese ještě několik záminek k růstu cen a každý ten měsíc ohlásí statistický úřad poměrně vysokou meziroční inflaci, která bude tlumit naznačený optimismus. Může se tak docela dobře stát, že se inflace ustálí na vyšší úrovni, než jsou kýžená 2 % a možná se pak otevře i diskuse, zda by novým cílem centrální banky nemohla být inflace třeba 3 %. V tom případě jen uvažme, co by to udělalo s rozhodováním veřejnosti. Vleklá inflace a dokonce její „schválení“ příslušnými institucemi by nejspíš vedly ke změně názoru – a ta by v porovnání s dnešní situací mohla být jen k horšímu. 

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla  


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama