e-news.cz - kurzy
Reklama

Fassmann: K „Exportní strategii ČR 2023 – 2033“ 

17.07.2023, Autor: Martin Fassmann

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fassmann: K „Exportní strategii ČR 2023 – 2033“ 

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo v těchto dnech novou Exportní strategii České republiky. Tento v podstatě velmi obecný dokument byl vcelku přijat velmi pozitivně všemi stranami s tím, že klíčová bude reálná implementace těchto obecných záměrů do konkrétních opatření reálné politiky. A v tom to vězí.

Strategie v podstatě nevybočuje z řady již dříve zpracovaných a oponovaných materiálů na téma podpory exportu České republiky. Proto i ona, stejně jako předchozí materiály, s sebou nese nejen pozitivní změny, ale trpí v zásadě stejnými problémy a to jak v oblasti analýzy tak i v navržených řešeních. 

ČR je ve strategii správně popsána jako závislá tržní ekonomika, ale není zde podrobnější analýza, či odkaz na ni z hlediska problémů českého exportu, které mají dlouhodobý charakter a odrážejí v sobě strukturu ekonomiky, tj. malá diverzifikace, nižší střední přidaná hodnota, větší vzdálenost od finálního zákazníka, koncentrace na komodity třídy 7 atd. Uvítat je třeba i ve Strategii obsaženou podporu národních šampionů i start-upů. Je ovšem otázkou, jak je tato podpora reflektována v praktické hospodářské politice, kterou je proexportní politika výsečí. 

Těžko kritizovat cíle diverzifikace exportu a posílení pozice v globálních hodnotových řetězcích. Chybí ale alespoň stručný náčrt, proč se nedaří zlepšení, i když se minimálně o diverzifikaci hovoří nejméně dvacet let. Kde jsou strukturální překážky? Není to náhodou v pozici zahraničních vlastníků v české ekonomice, kteří nemají zájem na tom, aby se ČR posouvala do pozice, kterou si drží sami? Co dělal a dělá stát pro povzbuzení lokální produkce? Jak se vypořádává s oligopolními tendencemi na českém trhu?

Strategie v podstatě opět opakuje fakticky známé pravdy a směry, s kterými obecně mohou souhlasit prakticky všichni.  Pokud bylo účelem strategie formálně aktualizovat Exportní strategii ČR tak dokument asi splnil svůj účel.  Bohužel – domnívám se, že o to v současné době, v době zhoršující se ekonomické situace ČR až tak nejde. Lépe řečeno nemělo by jít. O tom, že v předloženém dokumentu zásadně chybí jasná definice závazných, v maximální míře měřitelných cílů, které v této oblasti chceme dosáhnout a etapizace jejich vyhodnocování se snad ani nemá cenu zmiňovat

Hlavním problémem předloženého dokumentu je, že není ukotven v realitě současné hospodářské politiky České republiky, jejíž součástí exportní politika nesporně je, lépe řečeno měla by být.  Některé klíčové trendy prostě nemohou být uvedeny pouze v exportní politice, ale musejí se opět prolínat s hospodářskou politikou. Konkrétně se jedná o regionalizaci, posílení lokalizace, tvorbu geopolitických bloků apod. 

Nejde však jen o tyto oblasti. Strategie je více o tom co chceme, než o tom co opravdu je a bude možné, a hlavně za jakých podmínek realizovatelné. Například vůbec není jasné jak jsou a budou ambiciózní záměry této politiky propojeny s politikou rozpočtovou na jedné straně a s politikou měnovou – především kurzovou – na straně druhé. To samozřejmě není pouze otázkou Strategie, ale vysoce aktuální otázkou dneška. Otázkou ryze praktické aktuální hospodářské politiky ČR, která tragicky přehlíží zhoršující se situaci českého exportu!  

Možná než zpracovávat a aktualizovat obecné strategie a opakovat znovu a znovu obecné globální záměry ČR v podpoře exportu, by možná bylo účelnější vypracovat naprosto konkrétní „prováděcí plán“ pro nejbližší období, který tuto podporu a vůbec i samotný směr exportní strategie konkretizuje pro nejbližší léta. A že je co řešit. 

V první řadě je na stole vysoce aktuální otázka jak eliminovat pro český export ničivé dopady nominálního i reálného posilování české koruny plynoucí z velmi vysokých inflačních diferenciálů mezi ČR a klíčovými obchodními partnery. 

Druhá neméně vážná otázka pak je, jak nahradit výpadky zahraničního obchodu s Ruskem a jaká preventivní opatření přijmout a čím nahradit případné omezení obchodu s Čínou.  Jednoduše řečeno kdy, jak, kde, kdo, co, s jakou podporou a za kolik.  Bohužel, ničeho takového, si současná vláda nejen že vůbec nevšímá, ale otázky tohoto typu jsou podle ní zcela mimo realitu. Tak se koneckonců tento týden vyjádřil předseda vlády.  Na to, až změní názor, česká ekonomika nepočká. Bohužel. 

Foto: Pixabay

Autor: Martin Fassmann


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama