Česká republika patří mezi země s nejvyšší mírou spotřebitelské svobody v oblasti regulace jídla, pití, alkoholu a spotřeby tabákových výrobků. Vyplývá to z nejnovějšího vydání “Nanny state indexu”, který je vydáván každoročně pod záštitou instituce EPICENTER – sítí několika evropských think tanků. V České republice index zpracovává Liberální institut. Mezi další nejvíce svobodné země v tomto ohledu patří například, Itálie a Španělsko, na chvostu je naopak Turecko s Norskem.
Právě v oblasti spotřeby tohoto zboží panuje rozšířený názor, že jejich spotřebované množství je pro dobro společnosti a vytíženosti zdravotnického systému třeba regulovat. Nadměrná spotřeba těchto látek, totiž způsobuje náklady veřejným rozpočtům a je tedy správné, pokud občané za jejich spotřebu platí speciální daně.
Nicméně, tato donucovací politika „chůvy“ způsobuje řadu problémů a nákladů. Daně z „hříšné spotřeby“, totiž zvyšují životní náklady a mohou poškodit nízkopříjmovou část společnosti. Vysoké ceny, např. tabákových nebo alkoholických produktů, podporují černý trh, vedou ke korupci a další trestné činnosti. Restrikce reklamy pak omezuje hospodářskou soutěž a potlačuje inovace. Zákazy kouření pak poškodily podnikání v pohostinství. Přílišná regulace zároveň vytváří nadměrnou byrokracii a vyčerpává policejní zdroje.
Pokud bojovníci za „veřejné zdraví“ uznávají škody způsobené jejich politikou, tvrdí, že jsou více než vyváženy přínosem pro zdraví – účel tedy světí prostředky. Existuje však jen málo důkazů o tom, že by země s paternalističtější politikou měly lepší zdraví nebo delší život. Jak ukazuje graf níže, neexistuje totiž žádná korelace mezi výsledky indexu „Nanny State“ a očekávanou délkou života.
Filip Blaha, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA