e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Evropská regulace poškodí americké digitální firmy a nijak nepomůže těm evropským

05.06.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Evropská regulace poškodí americké digitální firmy a nijak nepomůže těm evropským

Poškozovat americké podniky není totéž jako pomáhat evropským.

V kombinaci s dalším novým zákonem o digitálních službách (DSA), bude zákon o digitálních trzích (DMA) pravděpodobně stát americké technologické společnosti až 50 miliard dolarů, a to čistě kvůli nové, obrovské zátěži spojené s dodržováním dodatečných předpisů, nemluvě o dopadu na chuť těchto společností investovat v Evropě. Takové omezení Silicon Valley však nijak nepodpoří inovace v Evropě.

Pokud chce EU jakkoliv dlouhodobě podpořit evropský technologický sektor, tak to zcela jistě není správný způsob. Aby se podnikatelům a průkopníkům nových technologií dařilo, potřebují příznivé prostředí s nízkými daněmi a rozumnými a spolehlivými předpisy. EU je ztělesněním pravého opaku: divoce nepředvídatelných regulačních výpadů za účelem získání relevance a signalizace ctnosti, spolu s ochotou přímo napadat inovativní společnosti podle libosti a s řadou zásadních nepochopení fungování tohoto odvětví.

DMA poškodí evropské spotřebitele tím, že vytvoří překážky pro globální společnosti, které chtějí působit v Evropě, investovat do ní a expandovat. Její dopad jde ale ještě dál. Americké technologické společnosti jsou trestány za svůj raketový úspěch. Když jsou napadány, trpí tím všichni jejich zákazníci – v Americe, Evropě i ve zbytku světa. Inovace budou potlačeny a náklady se přenesou na spotřebitele.

EU doufá, že zavedení přísných omezení pro aktivity amerických technologických gigantů v Evropě prostřednictvím zákona o digitálních trzích (DMA) podpoří růst a inovace v Evropě a přivede novou generaci prosperujících evropských technologických startupů. DMA však také otevírá cestu čínským společnostem, jako je majitel TikToku Bytedance, k silnějšímu prosazení se na kontinentu, což však regulační orgány na obou stranách Atlantiku často opomíjejí.

Brusel by měl tento postup odmítnout a upustit od křečovitého protekcionismu. Místo toho by se měl vážněji pokusit umožnit evropskému technologickému sektoru organický rozkvět tím, že minimalizuje své regulační výpady a vyšle signál, že Evropa je otevřená podnikání. 

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama